Vraj to môže dokonca znamenať zásadný zlom v trestnom stíhaní skorumpovaných politikov. Aj keď je isté, že takýto zlom by sme naozaj potrebovali, mali by sme zostať pekne pri zemi.
Predovšetkým treba vziať do úvahy, že zatiaľ ide iba o návrh (!) na podanie obžaloby, ktorý spracoval policajný vyšetrovateľ. Z čoho je zrejmé, že obžaloba môže, ale nemusí byť podaná – podľa toho, ako obsah spisu posúdi prokurátor špeciálnej prokuratúry.
Kto si pamätá, koľko návrhov na obžalobu cez túto ustanovizeň doteraz neprešlo, nemôže vydávať želanie za skutočnosť a napísať, že dvoch bývalých ministrov a troch ministerských úradníkov „z kauzy nástenkového tendra postavia pred súd“. Škála toho, čo si prokurátor môže vymyslieť, aby prípad vrátil polícii na došetrenie, nie je len pestrá a široká, ale aj dosť využívaná. Stačí si spomenúť, ako to v roku 2011 zaonačil vtedajší zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý.
Keď mala generálna prokuratúra doručiť do parlamentu návrh na zbavenie imunity exministra a poslanca Igora Štefanova, L. Tichý po niekoľkomesačnom úpornom zvažovaní napokon návrh do Národnej rady SR neposlal. Zdôvodnil to tým, že mu vraj v spise „chýbajú dôkazy, ktoré by mi ukázali jeho úmysel obohatiť sa alebo niekoho poškodiť“.
Polícia preto musela čakať, kým sa z poslanca Štefanova nestane exposlanec. Ako pri každom úmyselnom trestom čine aj pri tomto sa môže špeciálny prokurátor uchýliť k spoľahlivej mantre, že skutok sa nestal, lebo absentuje subjektívna stránka trestného činu. A bude po „zásadnom zlome“.
Zdroj: Danglár
<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>
Aj v prípade, že špeciálny prokurátor sa k ničomu neuchýli, ale podá žalobu, tak to ešte neznamená, že sa skorumpovaní politici z tohto prípadu ocitnú pred súdom v kompletnom zložení. Povedzme si úprimne: Marián Janušek a Igor Štefanov boli politikmi iba nominálne. V skutočnosti predstavovali len dispozičné figúrky Jána Slotu, predsedu Slovenskej národnej strany (SNS). Ministri a ich úradníci poslušne vykonali, čo od nich J. Slota chcel, ale neboli to oni, kto „pronárodné“ využitie zdrojov z eurofondov vymyslel a pripravil. A kto sa na ňom aj najviac obohatil.
V čase, keď kauza nástenkového tendra bola ešte živá a Smer-SD vládol spolu s SNS a Ľudovou stranou-HZDS, Vladimír Mečiar v STV povedal, že „z týchto peňazí Európskej únie Ján Slota si pokojne zaplatí volebnú kampaň 2010, 2014“. Dnešný predseda SNS Andrej Danko minulý týždeň vyhlásil, že „zo žiadnych káuz, s ktorými bola v minulosti spájaná, nemala strana ani jedno euro“. Keď nemala strana, tak mal ten, kto medzi obvinenými vôbec nie je.