Prebieha revolúcia. Tichá, pre mnohých neviditeľná. A má dve výhody – nie je to revolúcia spoločenská, takže pri nej netečie, a najskôr ani nepotečie, krv. A zároveň sa na nej dá celkom dosť zarobiť. Ale aj dosť prerobiť

O čom je reč? O digitálnom umení, pre ktoré sa vžila skratka NFT a ktoré je viac prepojené s aktuálnou módnou vlnou takzvaných kryptoaktív než so skutočným svetom umenia.

Ale všetkého do času, v posledných mesiacoch totiž potenciál NFT čoraz častejšie skloňujú aj najlepší umelci sveta i strednej Európy.

Kryptoaktíva v hľadáčiku úradov

V aktuálnom vydaní magazínu Trend opisujeme NFT príbeh slovutného britského škandalistu Damiena Hirsta, ktorý kedysi naložil vypchatého žraloka do formaldehydu a predal to za 12 miliónov dolárov. Teraz zrejme zarobil oveľa viac a dáva zarobiť aj iným ľuďom. 

Digitálny Hirst
Neprehliadnite

Umenie a biznis: Digitálny Hirst zarába tisíce percent aj vďaka fenoménu NFT

NFT aj kryptoaktíva sa však čoraz viac dostávajú do hľadáčika úradov. Tie majú s podobnými aktívami jeden zásadný problém – nedokážu zdaniť zisky, ktoré na týchto aktívach ľudia realizujú.

A ide o veľmi vysoké sumy, ktoré sú pre oficiálne inštitúcie jednoducho veľmi lákavé. A tak sa veľmi skoro dočkáme nepriamej regulácie tohto alternatívneho ekonomického ekosystému.

Decentraland a CoinBase

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa