Investori poskytnú banke viac ako 503 miliónov eur a finančná inštitúcia im po siedmich rokoch vráti iba 500 miliónov eur, o približne tri milióny menej. Tak fungujú záporné výnosy v praxi. Napriek tomu, že so zápornými výnosmi sa obchodujú aj dlhopisy slovenskej vlády, ani ministerstvu financií sa ešte nepodarilo emitovať dlhopisy s negatívnym výnosom.

Úspech aukcie Prima banky má však ešte o čosi širší kontext. Touto emisiou sa totiž stala prvou firmou zo strednej a východnej Európy, ktorá zaznamenala pri svojej aukcii záporný výnos. Prima banka tak otvorila brány záporných výnosov do celého stredo- a východoeurópskeho regiónu. Je pritom pravdepodobné, že čoskoro ju budú nasledovať ďalšie banky, štáty, ale aj väčšie korporácie.

Fixácia výnosov

Banka emitovala dlhopisy kryté portfóliom hypoték, ktoré poskytla svojim klientom. Týmto spôsobom si zabezpečila lacné refinancovanie zdrojov. Model fungovania každej retailovej banky je jednoduchý. Banka rozdáva dlhodobé úvery a financuje ich krátkodobými zdrojmi, napríklad vkladmi od klientov. V takom prípade zarába na rozdiele medzi úrokmi z poskytnutých hypoték a úrokmi z vkladov svojich klientov. Tento biznis je pre banku ziskový, ale iba v prípade, že dlhodobé úrokové sadzby sú vyššie ako krátkodobé úrokové sadzby.

V poslednom období však dlhodobé sadzby padajú rýchlejšie ako tie krátkodobé. Odborne sa to nazýva, že výnosová krivka sa splošťuje. Marže bánk sa znižujú. Pre bankový sektor nastáva ešte horšie obobie v prípade, že výnosová krivka sa zmení na inverznú – krátkodobé sadzby sa stávajú vyššími ako dlhodobé.

Vtedy banky strácajú svoju

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa