Menej šťastný je tento príbeh z pohľadu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorý si D. Pačindu najal. Úrad prišiel o eurofondy, lebo kontrolóri v zákazke našli konflikt záujmov. Bola to najväčšia individuálna korekcia v Operačnom programe Vzdelávanie, ktorý je aj kvôli nej jedným z najhoršie vyčerpaných.
Slovensko je vo všeobecnosti jednou z najslabších krajín Európskej únie vo využívaní eurofondov. Z 11,5 miliardy eur zostáva dočerpať ešte 700-tisíc. Väčšina tejto sumy pravdepodobne prepadne. Dôvodom korekcií sú najmä problematické verejné súťaže.
Neobvykle prísny trest
D. Pačinda začínal ako štátny úradník. Najskôr podľa profilu na sociálnej sieti LinkedIn pracoval v rezorte financií, neskôr na ministerstve práce. Venoval sa tam aj eurofondom a verejnému obstarávaniu. Potom nastúpil do spoločnosti Centire a popritom si založil poradenskú firmu na verejné obstarávanie.
Jej služby si objednal Úrad verejného zdravotníctva. Podľa zmluvy mal za prípravu súťaže na vzdelávacie kurzy pre pracovníkov úradu zaplatiť 8,5 tisíca eur. Zrejme sa tak aj stalo. Hovorkyňa ÚVZ Lenka Skalická uviedla, že postupovali v zmysle mandátnej zmluvy.
Zákazku na ÚVZ vyhral bývalý zamestnávateľ člena výberovej komisie. Zdroj: Linkedin
Napriek zaujímavému honoráru sa súťaž skončila fiaskom a ÚVZ prišiel o celú eurofondovú dotáciu. Podľa tlačového odboru rezortu školstva, ktorý vzdelávací operačný program zastrešuje, úrad porušil hneď tri paragrafy zákona o verejnom obstarávaní. Dva z nich sa týkajú podmienok súťaže, ktoré mohli eliminovať konkurenciu. Píše sa v nich, že podmienky súťaže aj termíny by mali byť primerané.
Najzaujímavejší je tretí prekročený paragraf – o konflikte záujmov. Uvádza sa v ňom, že člen výberovej komisie nesmie byť zamestnancom, majiteľom či konateľom uchádzača. Na otázku TRENDU, či sa toto porušenie zákona zo strany ÚVZ týka priamo D. Pačindu, úrad ani jeho domovský rezort zdravotníctva neodpovedali.
Štátne úrady problém zľahčujú. Podľa nich peniaze neprepadnú, lebo odobraté eurofondy sa presunú na iné, bezproblémové projekty. Je to iba čiastočná pravda.
Je to však vysoko pravdepodobné, lebo ostatní dvaja členovia výberovej komisie takúto profesijnú históriu nemajú. ÚVZ tvrdí, že informáciu o prepojení D. Pačindu nemal. „Dôkazom je jeho čestné vyhlásenie ako člena komisie danej zákazky,“ dodáva L. Skalická.
Centire zasa tvrdí, že zloženie výberovej komisie jej nebolo známe. „Nemáme dôvod komentovať, sledovať a ani mať informácie o ďalších pracovných aktivitách žiadneho z bývalých spolupracovníkov Centire – to platí aj v prípade D. Pačindu, keď sa naša spolupráca skončila na jeho vlastnú žiadosť,“ uviedla koordinátorka marketingu Centiru Monika Biela.
Firma má podľa nej dlhoročnú tradíciu, výbornú profesijnú reputáciu a nemá dôvod používať netransparentné kroky. Proti možným špekuláciám sa Centire ohradzuje.
Tento rok v januári sa D. Pačinda posunul ďalej. Stal sa členom predstavenstva IT firmy Ness Slovensko. V nej sa už podobný príbeh odohral. Aj Ness čelil podozreniam, že zákazky
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?