Skutočnosť, že si voliči vyberajú funkcionára štátu, ktorý má ústavou dané právomoci a dôležité nie sú jeho názory na striedanie letného a zimného času, ale najmä to, ako chce kandidát so svojimi kompetenciami naložiť, bola úspešne zatlačená do úzadia.

Na rôzne témy môže mať každý kandidát svoj názor, ale ten je pre výkon funkcie prezidenta absolútne irelevantný. Snaha urobiť z okrajovej záležitosti niečo, čo je akože to hlavné, je známa volebná stratégia, ktorej sa v západnom svete hovorí red herring.

Z tohto hľadiska je dôležité, aby sa pred druhým kolom voľby hovorilo viac o tom, aký model výkonu prezidentskej funkcie dvaja kandidáti ponúkajú. Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič sa v tomto ohľade od seba odlišujú.

Nie je viazaný príkazmi

Podľa Ústavy SR, článku 101, odseku 1 „prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi“. Inými slovami, hlava štátu by sa mala pri výkone svojich právomocí správať nezávisle. A to nielen od politických strán, podporovateľov a sponzorov, ale aj od tlaku hospodársky a spoločensky vplyvných ľudí, od tlaku médií a prípadne aj časti verejnosti.

Zuzana Čaputová prezentovala v kampani postoje, ktoré mala už ako aktivistka

Predstavu o tom, nakoľko sú obaja finalisti prezidentskej súťaže schopní

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa