Ani počas najbližších štyroch rokov nebude mať Slovensko historicky prvý vyrovnaný rozpočet. „Ak by sa nám niečo také podarilo, bol by to zázrak,“ povedal pre TREND minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Pre ekonomické škody spôsobené pandémiou vláda v tomto roku počíta s deficitom 9,68 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje 8,67 miliardy eur. V roku 2021 sa predpokladá schodok na úrovni 7,44 percenta a v tomto čísle je započítaná aj rezerva vo výške 1,04 miliardy eur. Mimoriadne finančné zdroje sa môžu použiť na sanovanie hospodárskych škôd, ktoré už na jar pravdepodobne spôsobí tretia vlna pandémie.

Rast slovenskej ekonomiky bude závisieť hlavne od toho ako v budúcom roku pandémia ovplyvní výrobu automobilov.
Zdroj: TASR
Rast slovenskej ekonomiky bude závisieť hlavne od toho ako v budúcom roku pandémia ovplyvní výrobu automobilov.

Namiesto konsolidácie viera v hospodársky rast

Súčasná vláda predstavila zatiaľ dva kľúčové dokumenty. Prvým je takzvané reformné menu nesúce názov Moderné a úspešné Slovensko. Druhým je návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2021 až 2023. Kým prvý dokument počíta už o štyri roky so štrukturálne vyrovnaným deficitom vo výške 0,5 percenta HDP, druhý ešte v roku 2023 plánuje deficit 5,72 percenta HDP.

„Schodok je obrovský a vláda sa zjavne spolieha na oživenie ekonomického rastu, ktorý by mal v nasledujúcich rokoch vystreliť daňovo-odvodové príjmy. Ak však oživenie nebude dostatočne silné, z vysokých deficitov sa tak ľahko nedostaneme a vysoký dlh sa nebude dariť znížiť,“ hovorí pre TREND analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana.

Reálne výšky deficitu budú nakoniec závisieť hlavne od vývoja pandémie doma a vo svete. Ak sa na jar budúceho roku podarí vďaka vakcíne zastaviť šírenie Covidu-19, ostane ministerstvu financií rezerva vo výške 1,04 miliardy eur. V takom prípade bude deficit v roku 2021 oveľa nižší ako plánovaných 7,44 percenta.

Analytikom sa nepáči, že z rozpočtu nie je jasné, čo bude vláda robiť, ak v najbližších rokoch nepríde k silnému ekonomickému rastu. „Zatiaľ nenastalo sľubované zlepšenie viacročného rozpočtovania, ktoré by dostatočne špecifikovalo trajektóriu príjmov a výdavkov tak, aby zabezpečili dosiahnutie deklarovaných cieľov,“ upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Vláda sa v časoch recesie rozhodla pridať dôchodcom.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Vláda sa v časoch recesie rozhodla pridať dôchodcom.

Víťazi a porazení

Víťazmi návrhu štátneho rozpočtu, ktorý predstavila vláda, budú dôchodcovia. Napriek stabilnému príjmu im aj v časoch krízy porastú penzie. Porazenými sú ľudia pracujúci pre štát, ktorých v lepšom prípade čaká zmrazovanie platov a v horšom prepúšťanie.

Podľa navrhovaného rozpočtu sa zmrazovanie platov nebude týkať všetkých zamestnancov štátu. Ako upozorňujú odbory, mzdy porastú ústavným činiteľom, sudcom a prokurátorom. Podľa návrhu sa bude šetriť hlavne na bežných ľuďoch pracujúcich pre štát.

Medzi nimi sú napríklad opatrovatelia v domovoch sociálnych služieb, ktorí v časoch pandémie ostali nepretržite aj niekoľko týždňov v práci. Napriek tomu sa platy mnohých z nich budú v roku 2021 pohybovať okolo úrovne minimálnej mzdy. Teda sumy 623 eur v hrubom.

Vývoj deficitu Slovenska, graf
Zdroj: TREND.sk

Viac peňazí v budúcom roku od vlády nemajú dostať ani učitelia, lekári, zdravotné sestry alebo štátni úradníci. Napríklad pomocná pracovná sila v školskej kuchyni bude mať v prípade nulového zvyšovania tabuľkový plat pod úrovňou minimálnej mzdy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa