Hodnotenie najúspešnejších podnikateľských subjektov TREND TOP do určitej miery formujú aj subjektívne hlasovania redakcie TRENDU, partnerov či odbornej aj laickej verejnosti. V prípade ocenenia TREND Banka roka to tak nie je a výber nominácií aj víťaza závisí výhradne od objektívnych kritérií.
Tri kritériá
Prvým je rentabilita aktív ako jeden z kľúčových ukazovateľov ziskovosti. Samozrejme, bez rastu by to nešlo, a tak v druhom kritériu TREND prihliadal na rast aktív banky v danom roku. Posledným kritériom sa stal percentuálny pomer nákladov k výnosom, ktorý naznačuje efektivitu danej finančnej inštitúcie.
Podľa stanovených parametrov sa do užšieho výberu dostalo päť inštitúcií: 365.bank, Privatbanka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB. Za každý z troch kľúčových parametrov – rentabilita kapitálu, zmena aktív a pomer nákladov k výnosom – mohla každá z bánk získať jeden až päť bodov. Inštitúcia, ktorá získa najviac bodov, získava titul TREND Banka roka 2024. Všetky uvedené dáta sa vzťahujú na výsledky bánk za rok 2023.
Rentabilita kapitálu (ROE) je jeden z najdôležitejších parametrov výkonnosti bankového sektora. Odzrkadľuje, ako výnosná banka je, keď porovnáva jej čistý zisk voči veľkosti kapitálu. Vybrané bankové inštitúcie mali ROE nad desať, čo ukazuje ich slušnú ziskovosť. Víťazovi minulého roka, Tatra banke, mierne klesla ROE z 19,9 percenta na menej ako osemnásť percent.
Napriek tomu, že ide o výborné číslo, predbehla ju slovenská Privatbanka, ktorá dosiahla v rentabilite kapitálu takmer 20 percent. Získala tak plný počet bodov v tejto kategórii. Potvrdila, že bankám na Slovensku vlani prialo prostredie vyšších úrokových sadzieb. Privatbanka rovnako ako vydavateľstvo News and Media Holding, ktoré vydáva TREND, patrí do skupiny Penta.
Rast aktív
Rast zisku je pozitívny ukazovateľ, no viac o budúcom potenciáli banky naznačuje rast aktív. Aby sa dali relevantne porovnať malé aj veľké banky, rast hodnotil TREND na základe dvoch parametrov: percentuálneho rastu aktív a nominálneho rastu aktív. Takýmto spôsobom, kde oba parametre majú rovnakú váhu, dokáže vysoký percentuálny nárast aktív malej inštitúcie, hoci iba s malým nominálnym nárastom, konkurovať vysokému nominálnemu nárastu veľkej inštitúcie, aj keď tá mala iba malý percentuálny nárast. Z nominálneho hľadiska suverénne najväčší rast aktív dosiahla Slovenská sporiteľňa, keď ich zvýšila o 2,7 miliardy eur. Druhá v poradí sa umiestnila VÚB s rastom vyše 1,5 miliardy eur. Z percentuálneho pohľadu aktíva VÚB narástli takmer o sedem percent, Slovenskej sporiteľne až skoro o 12 percent.
Toto vysoké tempo expanzie zabezpečilo, že obe inštitúcie si poistili vedúce postavenie na trhu, keď aktíva Slovenskej sporiteľne vlani presiahli 26 miliárd eur a VÚB 24 miliárd eur. Veľkosťou im konkuruje iba Tatra banka s objemom aktív 22 miliárd eur. Na rozdiel od nich Privatbanka nemá aktíva ani v objeme miliardy eur. Ich nárast vlani bol však tretí najväčší zo všetkých domácich bánk presahujúci šesť percent. V kategórii rastu tak skončila na treťom mieste spoločne s Tatra bankou.
Náklady verzus výnosy
Posledná kategória hodnotenia sa týkala pomeru nákladov k výnosom. Čím nižšie číslo, tým efektívnejšie fungovanie banky. Snahou bánk je expandovať tak, aby sa to príliš neprejavilo na ich nákladoch. Pomer nákladov k výnosom tak ukazuje, ako efektívne dokáže banka využívať aktíva. Z piatich bánk má najnižší pomer VÚB, ktorá dosiahla číslo pod úrovňou 40. Druhá skončila Privatbanka. Na treťom a štvrtom mieste skončili takmer vyrovnane Slovenská sporiteľňa a Tatra banka. Spočítaním bodov vo všetkých kategóriách sa na prvom mieste umiestnila Privatbanka s počtom 11,5 bodu. Tesne za ňou skončila VÚB a na treťom mieste Slovenská sporiteľňa.