Koncom januára sa objavila informácia, že globálny hedžový fond Qube Re-search & Technologies stavil proti nemeckým firmám. Je to jeden z priamych dôsledkov dlhodobo medializovaných obáv z rozpadu nemeckého ekonomického modelu a bezvýchodiskovej situácie tamojšieho hospodárstva. Nemecko bolo z veľkých krajín jediné, komu vlani klesla ekonomika. Na rozdiel od väčšiny regulovaných finančných inštitúcií môže hedžový fond vstupovať aj do krátkych pozícií zarábajúcich na poklese aktív. Je to veľmi špekulatívna stratégia, keď si fond akcie požičia a predá ich, aby ich po čase kúpil za nižšiu cenu a následne vrátil. Qube takýmto spôsobom nakrátko predal akcie Volkswagenu v hodnote 370 miliónov eur, zbrojárskeho konglomerátu Rheinmetall v hodnote 157 miliónov eur a v podobnej sume aj akcie spoločnosti Siemens Energy či Deutsche Bank. Nevie sa, či si proti týmto pozíciám vybudoval aj nejaké dlhé pozície, no v každom prípade ide o ukážku nedôvery k najväčším nemeckým konglomerátom.
„Nemecko spáchalo virtuálnu ekonomickú samovraždu tým, že sa vzdalo energetickej konkurencieschopnosti. Populistická politika v Nemecku viedla k rýchlemu vyradeniu jadrových a tepelných zariadení z prevádzky, takže plynové elektrárne sú teraz jediným spoľahlivým zdrojom flexibilnej energie,“ uviedol v liste investorom ďalší londýnsky hedžový fond Marshall Wace. Aj ten uzatvára stávku na pokles určitých nemeckých akcií, no kompenzuje ich nákupom energetických gigantov, ako je napríklad spoločnosť RWE. Z pohľadu na akciové trhy by sa mohlo zdať, že situácia nie je taká zlá, keďže nemecký index DAX sa obchoduje blízko historického maxima na úrovni 17-tisíc bodov. Pri extrémne dobrom akciovom vývoji sa však vlani posilnil iba o desať percent, hoci americké akcie vzrástli o viac ako dvadsať a japonské o tridsať percent. Globálne akciové indexy vzrástli takmer o pätnásť percent. Z tohto pohľadu nemecké akcie zaostávali. Investorov na nich nelákala ani ich nízka cena, keď ich analytici oceňujú na úrovni 14-ročných ziskov. To je rovnaká úroveň, ako majú indexy rozvíjajúcich sa krajín. Globálne akcie sú podstatne drahšie, na úrovni 20-ročných ziskov. Investori tak budúcnosť nemeckej ekonomiky nevidia vo svetlých farbách.
Slabá ekonomika
Výhľady ekonomického rastu nie sú pozitívne ani na tento rok a Nemecko je opäť na chvoste rebríčkov. Problémom nepresvedčivého rastu je slabý globálny dopyt po exporte, ktorý sa podobne negatívne prejavuje v Číne. Problémom sú dnes vysoké ceny energií a úrokové sadzby, ktoré predražujú investície, prílišné zameranie krajiny na priemysel, ktorý tvorí pätinu HDP. Ťažký priemysel spôsobuje, že Nemecko produkuje na osobu o polovicu viac oxidu uhličitého ako ostatné veľké európske ekonomiky, čo opäť výrazne predraží výrobu a vyžiada si značné investície do dekarbonizácie. Krajine nepomáha ani konkurencia lacných automobilov z Číny. V najbližších piatich rokoch by sa na tom významne nemalo nič zmeniť, domnieva sa Medzinárodný menový fond. Podľa jeho odhadov nemecká ekonomika medzi rokmi 2019 až 2028 vzrastie iba o osem percent, rovnako málo ako ekonomika Spojeného kráľovstva trpiaca brexitom. Je to o polovicu menej, ako vzrastie americká ekonomika. Po tomto období sa však dostavia ďalšie výzvy. Z pracovného trhu odíde do roku 2035 do dôchodku viac ako sedem miliónov pracovníkov. K tomu sa pripájajú drahé pracovné náklady, vysoké dane, zaťažujúca byrokracia a nízka úroveň digitalizácie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?