Koncom mája sú eurovoľby. Na jednej strane prieskumy ukazujú vysokú podporu Európanov Únii, no zároveň sa očakáva posilnenie antisystémových strán. Budú voľby bojom za a proti EÚ?
Podpora členstva v Únii je najvyššia za posledných 27 rokov. Predstavme si, že by to tak nebolo. Vaša otázka by znela úplne inak. Na paradox, ktorý spomínate, existuje vysvetlenie. Európske voľby do veľkej miery predstavujú súhrn národných volieb. Väčšina doterajších volieb do Európskeho parlamentu reflektovala skôr situáciu v domácej politike ako na vyslovene európske témy. Voliči viac vyjadrujú svoju spokojnosť s národnou vládou.
Euroskeptici však rastú v rámci širšieho rozmáhania populizmu všade naokolo.
Napriek tomu bude v Európskom parlamente stále silná proeurópska väčšina: sociálni demokrati, ľudovci, liberáli a zelení. Už to nebudú len dve strany, ale to nie je zásadný problém. S populizmom je to zložitejšie, ako si veľa ľudí myslí.
Ako?
Populisti síce kritizujú fungovanie Európskej únie, chcú inú Európu, ale väčšina z nich už nechce z Únie vystúpiť. Vo Francúzsku máme Národný front, dnes sa volajú Národné zhromaždenie. Prehrali prezidentské voľby na otázke Európy. Drvivá väčšina Francúzov chce zostať v Únii aj v eurozóne. Tak si Marine Le Penová po voľbách povedala, že Francúzsko môže v EÚ zostať a ona môže svoj program realizovať aj tam. Podobný posun badať v rakúskej vládnej koalícii. Dokonca aj v Taliansku Hnutie piatich hviezd rýchlo upustilo od požiadavky referenda o zotrvaní v menovej únii. Žlté vesty vo Francúzsku takisto nie sú proti Európe, sú proti Macronovi.
Čo sa to stalo?
Máme pomaly tri roky od britského referenda o brexite. Celá Európa vidí, čo sa deje. Pre ľudí je to katastrofa. Majú pocit, že žijú v nestabilnom svete. Veľa vecí v ekonomike, geopolitike či v ich osobnom živote sa rýchlo mení. Obávajú sa budúcnosti. Keď však vidia brexit, povedia si, že nechcú do tohto nestabilného prostredia pridať ďalšiu neistotu. Nechcú odísť, lebo vedia, kam to vedie. Je to negatívny argument, ale aj ten je oprávnený. Pochybnosti o fungovaní EÚ sú namieste, ale rovnako pochybnosti o fungovaní národnej vlády či politiky samej. Svojím spôsobom všeobecne stojíme pred krízou demokracie. A tá sa netýka len Európy.
Politici často konajú len v kríze. Nanešťastie
Mnohí euroskeptici vidia krízu demokracie aj v rozhodovaní Únie. Nie je za brexit tak trochu zodpovedný aj Brusel?
Briti mali
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?