Zeitgeist je všeobecne používaný výraz pochádzajúci z nemčiny a označujúci ducha doby. Zeitgeistom súčasnosti nemusí byť nič iné ako návrat do normálu. Po covidovom šoku sa snaží dostať do normálu ekonomika, financie aj osobné prežívanie života. Čoraz viac ľudí po celom svete cíti, že ich životná úroveň stagnuje, ak nie rovno klesá. Rastúci počet zástupcov strednej triedy sa dostáva do finančných problémov. A to aj v najbohatších krajinách sveta. 

Ľudia sú nútení hľadať alternatívy. Kým na Slovensku je mobilita populácie nízka, v zahraničí je to často opačne. Napríklad v Spojených štátoch sa ročne presťahuje viac 30 miliónov ľudí. Už však nevyhľadávajú bohaté metropoly, ako je New York, alebo slnečné pobrežie Kalifornie – majú iné preferencie. Až 61 percent Američanov tvrdí, že žijú od výplaty k výplate, uvádza prieskum Financial Technology Association. 

Náklady na život v jednej z najbohatších krajín sveta natoľko stúpli, že sa stali hlavným dôvodom na presťahovanie. Americká rodina môže ušetriť státisíce dolárov ročne, ak sa presťahuje do štátu, kde je lacnejšie bývanie, nižšie dane a nižšia cenová hladina. Aktuálnou jednotkou v rebríčku destinácií je Texas, ktorý ponúka nízke náklady na život, no stále robustný pracovný trh. Podobná situácia je v doteraz nie príliš atraktívnych štátoch, ako je Južná alebo Severná Karolína. 

Pohyb v rámci Spojených štátov je komfortný, no stále nemusí ponúkať relevantnú úsporu. „Uvedomili sme si, že si nemôžeme dovoliť hypotéku, splátky za auto a všetko ostatné,“ sťažovala sa rodina Stonestreetovcov Business Insideru. „Konvenčný americký životný štýl už jednoducho nebol v našom dosahu,“ dodali. Rozhodli sa, že rozpredajú majetok, vyrovnajú dlhy a odsťahujú sa do Ekvádoru. Ich mesačné náklady na život razom klesli o 70 percent. Príjmy však majú takmer rovnaké, keďže vykonávajú prácu na diaľku. 

Ďalšie milióny Američanov využívajú takzvanú geografickú arbitráž, keď žijú v krajine s nízkymi životnými nákladmi, no ich príjmy ostávajú na úrovni krajiny s vysokými príjmami. Finančný rozdiel môže byť obrovský. Niektorí uvádzajú, že na spokojný život v USA potrebujú príjem zhruba 500-tisíc dolárov ročne. V iných krajinách tieto náklady môžu klesnúť na tretinu a niekde dokonca na desatinu. 

Nomádske víza

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa