Technologickí nadšenci, mnohé firmy či inštitúcie už od novembra minulého roka skúšajú, čo dokáže umelá inteligencia (AI). Výsledky ich experimentov ukazujú, že s týmto fenoménom treba počítať. AI totiž dokáže na požiadanie napísať záverečnú prácu, vytvoriť marketingový príspevok na sociálnu sieť alebo funkčný počítačový program.
Množiace sa experimenty
V niektorých médiách dokonca zazneli informácie o tom, že kolumbijský sudca Juan Manuel Padilla Garcias práve s jej pomocou vypracoval konečné znenie súdneho rozhodnutia. V Európe alebo na Slovensku takýto prípad zatiaľ známy nie je, nedá sa však povedať, že by AI nechala profesionálov v oblasti práva chladnými. Príkladom je experiment odborníka na majetkové právo z advokátskej kancelárie Ficek & partners Milana Ficeka, ktorý položil aplikácii ChatGPT dve hypotetické otázky.
V oboch išlo o oprávnenosť zabitia, pričom v prvom prípade zomrel jeden z troch stroskotancov, ktorí uviazli na pustom ostrove, v druhom scenári išlo o obetovanie nevinných pasažierov uneseného lietadla, ktoré by na palube viezlo nebezpečnú zbraň. Aplikácia síce na žiadnu z otázok priamo neodpovedala, no v rámci svojich odpovedí uviedla niekoľko zaujímavých stanovísk.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?