Záujem odberateľov energií na Slovensku o zmenu dodávateľa z roka na rok klesá. Miera takzvaného switchingu sa v elektroenergetike aj v plynárenstve pohybuje rádovo v jednotkách percent. Na Slovensku je pritom viac ako dva a pol milióna odberných miest elektriny, takmer deväťdesiat percent z nich sú domácnosti. Dôvodom, prečo nemajú záujem o zmenu dodávateľa, je, že v regulovaných segmentoch nie sú cenové rozdiely veľmi výrazné a odberateľov nemotivujú porovnávať ponuky.

Nezaujímavé segmenty

O domácnosti a malé firmy sa dnes dodávatelia nebijú a súčasné nastavenie pravidiel praje monopolizácii trhu. Regulovaným segmentom dodávajú energie najmä veľkí a v tomto segmente historicky silní hráči. Okrem troch veľkých energetík je to najmä niekdajší štátny plynárenský monopol SPP. V segmente dodávok elektriny domácnostiam si delia 98 percent trhu a okrem nich sa tejto oblasti systematicky venuje iba úzky okruh dodávateľov. „Na porovnanie, o trhový podiel v neregulovaných segmentoch je aktívny záujem zo strany viac ako dvoch desiatok dodávateľov,“ ilustruje predseda Združenia dodávateľov energií Michal Hudec.

Dodávateľov zameraných na domácnosti a malé firmy na trhu ubúda a pre nových hráčov pri súčasnom nastavení regulácie nie je tento segment ekonomicky zaujímavý. „Zažili sme obdobie, v ktorom bolo výhodnejšie už nakúpenú elektrinu pre domácnosti predať na veľkoobchodnom trhu, ako sa zaoberať dodávkou domácnostiam,“ hovorí generálny riaditeľ alternatívneho dodávateľa energií Magna Energia Martin Ondko.

Dereguláciou k lepšej spotrebe

Regulačný úrad doposiaľ potrebu regulácie cien odôvodňoval najmä ochranou takzvaného zraniteľného odberateľa. Európska únia ho definuje ako osobu, ktorej životné funkcie závisia od odberu elektriny alebo je ťažko zdravotne postihnutá a bude elektrinu využívať na vykurovanie. Na Slovensku však do tejto kategórie spadajú všetky domácnosti a malé podniky s odberom menším ako 30 megawatthodín ročne. Ak by mal napríklad domov sociálnych služieb spotrebu vyššiu, z kategórie by vypadol. „Radi by sme otvorili debatu o rozsahu regulácie. Vidíme nesúlad pri definícii zraniteľného odberateľa. Je to veľmi komplexná téma. Treba nastaviť rovnováhu,“ upozorňuje predseda ÚRSO Andrej Juris.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa