Dotkne sa to všetkých fyzických osôb, ktoré nesplácajú dlhy a zadlžujú sa aj pri podnikaní. Svoje o tom vie aj neúspešný kandidát na prezidenta a kontroverzný podnikateľ Martin Daňo. Ako fyzická osoba má aktuálne podľa výpisu z Centrálneho registra exekúcií šesť exekúcií. Dlhy firiem Martina Daňa sú podľa Finstatu viac ako 700-tisíc eur.
Na jeho podnikanie upozornila ešte vlani v novembri Transparency International, ktorá v danom období uvádzala zadlženosť jeho trinástich firiem vo výške viac ako 826-tisíc eur. „Viaceré dlhy sú staršieho dáta a narastajú tam sankčné úroky. Celkovo figuroval v desiatkach firiem za ostatných dvadsať rokov a mnohé z nich skončili v likvidácii či konkurze,“ potvrdzuje pre TREND riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.
To vzbudzuje otázky, ako vlastne jeho podnikanie prebiehalo – išlo vôbec o reálne poskytovanie služieb alebo o umelé firmy slúžiace na nekalé účely? „Je dôležité, že štát obmedzí podnikanie ľuďom, ktorí doteraz žijú na úkor ostatných a nesplatili svoje záväzky,“ spresňuje riaditeľ.
Bez užívateľa aj výsledkov
Daňov biznis sa však utešene rozrastá aj naďalej. K 7. januáru tohto roka má podľa dát z Finstatu až osemnásť firiem. Pritom žiadna z nich nemá v registri evidovaných konečných užívateľov výhod, ako to zákon prikazoval urobiť do konca decembra minulého roka.
Podľa partnerky advokátskej kancelárie PRK Partners Miriam Galandovej zákon neobmedzuje počet spoločností, v ktorých môže niekto vykonávať funkciu konateľa. Obchodný zákonník však limituje, že firma s jedným spoločníkom nemôže byť jediným zakladateľom alebo spoločníkom inej spoločnosti. Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch podnikoch.
„Už terajšia právna úprava obsahuje nástroje, pomocou ktorých je možné niektoré z týchto problémov riešiť. Pomalý výkon súdov však sťažuje ich reálnu využiteľnosť,“ konštatuje M. Galandová.
Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch firmách
Väčšina firiem, ktoré kontroluje M. Daňo, výsledky hospodárenia buď vôbec nezverejnila, alebo ich zverejnila naposledy za roky 2010 až 2013. „Ide spravidla o firmy s minimálnym obratom a aktívami, prípadne v strate, ktoré by sa podľa odvetvového členenia mali zaoberať najmä poradenstvom či realitným biznisom,“ hovorí pre TREND hlavný analytik Finstatu Pavol Suďa.
Výnimkou sú dve firmy, a to realitná firma Welington
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?