Rok 2022 bol pre telekomunikačný trh náročný, no zároveň úspešný. V prvej polovici roka sa podarilo uskutočniť dohodu operátorov o novom usporiadaní frekvencií v pásme 1 800 megahertzov (MHz). Výsledkom bolo vytvorenie súvislých frekvenčných úsekov aj dohoda o prenájme práv vyplývajúcich z pridelenia frekvencií medzi mobilnými operátormi.
V máji sa realizovalo konanie na opätovné pridelenie frekvencií z pásma 3,4 až 3,8 gigahertza (GHz). Za frekvencie na 20 rokov zaplatia úspešní uchádzači dovedna viac ako 63 miliónov eur. Frekvencie môžu od septembra 2025 do konca roka 2045 využívať najväčší mobilní operátori Orange, Slovak Telekom, O2 a Swan.
Nová dvojka na trhu
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb sa kvôli zabezpečeniu univerzálnych poštových služieb vo verejnom záujme zameral na proces udelenia poštovej licencie na roky 2023 až 2027. Vo výročnej správe uvádza, že poštovú licenciu na poskytovanie univerzálnej služby a vykonávanie poštového platobného styku udelil Slovenskej pošte na obdobie od 1. januára 2023 do 31. decembra 2027.
Jednou z najvýznamnejších udalostí v rámci dynamiky telekomunikačného trhu však bola zmena na pozícii dvojky v mobilnom segmente z pohľadu počtu aktívnych zákazníkov. V roku 2022 sa na ňu dostala spoločnosť O2 Slovakia. Zmena nastala po pätnástich rokoch. Tretie miesto obsadil Slovak Telekom. Lídrom naďalej zostal Orange Slovensko.
Spoločnosť Swan ako štvrtý mobilný operátor zaznamenáva od roku 2020 medziročne kontinuálny nárast. Swan je aktívny predovšetkým na trhu predplatených SIM kariet, kde mu v roku 2022 patrilo druhé miesto s najvyšším nárastom spomedzi mobilných operátorov oproti roku 2021.
Na slovenskom mobilnom trhu však dominujú paušály, ktoré oproti predplateným SIM kartám dosahujú priemerne dvojnásobné čísla. Počet aktívnych SIM kariet s paušálom ku koncu roka celkovo dosiahol 4,02 milióna účastníkov. V prípade predplatených SIM kariet vidieť mierny medziročný nárast. Celkový počet aktívnych SIM kariet bol 6,04 milióna účastníkov.
Energetická kríza
V posledných rokoch sa rapídne rozšíril mobilný širokopásmový internet. Počet maloobchodných prístupov v mobilnej sieti bol ku koncu minulého roka takmer 5,3 milióna, čo predstavuje približne 2,8-násobok počtu fixných prístupov. Mobilný širokopásmový prístup je na Slovensku poskytovaný prostredníctvom 3G, 4G a 5G technológie, pričom 3G technológia sa využíva minimálne.
Vlani skokovo vzrástli náklady na prevádzku telekomunikačných služieb, ktoré sa premietli do unikátnej vlny valorizácie cien všetkých rezidenčných telekomunikačných služieb, a to u väčšiny operátorov. Rast vstupných nákladov však trvá dodnes.
„V uplynulom roku sme čelili najprudšiemu rastu vstupných nákladov v histórii celého telekomunikačného odvetvia. Cena elektrickej energie stúpla tak výrazne, že v snahe zachovať pre zákazníkov doterajšiu kvalitu sietí a služieb nebolo možné tento nárast nereflektovať,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti Orange Slovensko Alexandra Piskunová.
Aj v roku 2023 viacerí operátori pristúpili k opakovanému zvyšovaniu cien pre všetky alebo vybrané segmenty trhu. Inflácia a rast nákladov patria k faktorom, ktoré vlani ovplyvnili hospodárenie firiem. Slovak Telekom tvrdí, že lacná energia je už oxymoron a jej cena spôsobuje starosti takmer každej firme. Celý rok údajne apelovali na viaceré strany, že operátori sú výrazným odberateľom energií, a čakali aj istú formu pomoci.
„Energie sme sa snažili nakúpiť v najlepšom momente. Kontrahované ceny sú oveľa vyššie ako v minulosti, súčasné ceny energií zvýšili náklady na našu prevádzku o niekoľko desiatok miliónov eur. Veríme, že ďalšie roky prinesú priaznivejšie ceny a s tým súvisiace nižšie náklady,“ nádeja sa hovorca Slovak Telekomu Michal Korec.
Miera celkových investícií spoločnosti Slovak Telekom sa vlani šplhala k hranici 170 miliónov eur.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?