Vlaňajší rok nebol pre slovenský ťažobný priemysel zlý. Odhliadnuc od druhého najväčšieho podniku v sektore, Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorým tržby vzhľadom na útlm ťažby uhlia medziročne klesli. Ťahúňom bola najmä spoločnosť Nafta, ktorá profitovala z uskladňovania zemného plynu, či firma Alas, ktorá prijala dostatok štátnych aj privátnych zákaziek. Naopak, slabnúci oceliari vlani ťahali dolu producentov magnezitu.
Ťažobný priemysel potiahli najmä naftári, uhlie je na ústupe
Skladníkom prial nervózny trh
Domáci ťažobný líder, spoločnosť Nafta, ktorá cez SPP Infrastructure patrí do portfólia Energetického a průmyslového holdingu (EPH) finančníka Daniela Křetínskeho, má za sebou mimoriadne priaznivý rok. Firma vlani cez svoju nemeckú dcéru Nafta Speicher dokončila akvizíciu troch podzemných zásobníkov zemného plynu v Bavorsku. S celkovou kapacitou 60 TWh sa tak stala šiestym najväčším prevádzkovateľom podzemných zásobníkov v Európe.
V prospech plynových skladníkov vlani navyše zahralo napätie medzi Ukrajinou a Ruskom a neistota okolo predĺženia dlhodobého tranzitného kontraktu medzi nimi. Obchodníci vo veľkom nakupovali a ukladali zemný plyn a kapacity zásobníkov na starom kontinente naplnili na maximum. Netradične už v lete 2019 boli podzemné zásobníky stopercentne plné. Mimoriadny záujem o vytváranie plynových zásob katapultoval konsolidované tržby spoločnosti medziročne o 38 percent a zvýšil čistý zisk približne o desať miliónov eur.
Objem vyťažených uhľovodíkov zo slovenských ložísk dlhodobo klesá. Kým v roku 2018 sa Nafte podarilo zo svojich šiestich dobývacích priestorov na západe Slovenska vyťažiť viac než päťtisíc ton ropy, vlani to bolo už len 4 337 ton. V útlme je aj ťažba gazolínu, ktorého vyťažený objem sa vlani prepadol o viac ako 55 percent, na menej než tristo ton, a ťažba zemného plynu, ktorého vyťažený objem sa vlani prepadol pod hranicu 50-tisíc kubických metrov. K celkovej ťažbe zemného plynu na Slovensku vlani zlomkovo prispela aj česká spoločnosť Engas, ktorá pri Golianove vyťažila necelých šesťtisíc kubických metrov.
Pokračujúci prepad výdatnosti starých ložísk núti spoločnosť Nafta intenzívne hľadať nové zdroje. Nádej nestráca ani pri Trnave, kde vlani úspešne realizovala prieskumný vrt pri obci Trakovice. Získala aj nové prieskumné územia na východnom Slovensku a vo Viedenskej panve. Nafta začiatkom vlaňajška spolu s americkým partnerom Aspect Holdings založila spoločnú firmu Slovak Horizon Energy, ktorá získala nové prieskumné územie pri východoslovenskej obci Pavlovce nad Uhom. V expanzii Nafta úspešne pokračuje aj na Ukrajine, kde realizovala prvý prieskumný vrt pri Užhorode a získala licenciu na východe krajiny. Prieskumné aktivity po novom rozšírila aj do Chorvátska.
Alas sa kameňolomom vzďaľuje
Ťažkosti oceliarskeho priemyslu sa premietli do zníženého odbytu magnezitu a zhoršenia výsledkov ťažiarov tejto suroviny. Pod prepad celkového objemu vyrobeného magnezitového koncentrátu sa podpísal najmä trhový líder. Predaj produktov Slovenských magnezitových závodov začal po dvoch rokoch rastu opäť klesať. Celkový dopyt po hlavných produktoch fabriky klesol medziročne až o desať percent, čo sa napriek mierne rastúcim tržbám odrazilo na medziročnom poklese čistého zisku o tretinu. Slovmag, naopak, hovorí o roku úspechov. Objem vyťaženej horniny sa medziročne mierne zvýšil a celkové tržby spoločnosti za bázické stavivá dosiahli štvorročný vrchol. Vďaka priaznivým číslam mohol Slovmag vlani viac investovať aj do obnovy výrobných zariadení.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?