Pre Taliansko je rušenie pracovných miest citlivou záležitosťou. Má totiž tretiu najvyššiu nezamestnanosť v Európskej únii, v apríli bola na úrovni 11,2 percenta. Vyššiu má už len Španielsko a Grécko.
Už to vyzeralo, že krajina bude musieť v krátkom čase absolvovať ďalšie voľby, začiatkom júna sa však novosformovanej vláde podarilo získať dôveru snemovne a senátu. Vláda zložená z populistických strán Hnutie piatich hviezd a Liga Severu vystrašila trhy, ktoré zareagovali citlivo na vyhlásenia ich predstaviteľov o rozdávaní peňazí na všetky strany.
„Ak vláda hovorí, že ide pomôcť všetkým, zvyšovať výdavky a znižovať príjmy cez nižšie dane a nenechá si diktovať od Bruselu, akým spôsobom má hospodáriť, tak môže ešte viac roztočiť dlhovú špirálu,“ vysvetľuje neistotu trhov ekonóm Tomáš Mikulík z Infinity Capital Group. A to aj napriek tomu, že niektoré reformy hodnotia analytici pozitívne.
Chcú škrtnúť reformy
Talianska ekonomika má dobrú štruktúru, postavenú na malých a stredných podnikoch v rôznych oblastiach hospodárstva a nielen na turizme, ako
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?