Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo programovú vyhlášku, ktorá určuje pomer finančných zdrojov smerujúcich na jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti na rok 2024. Do verejného zdravotného poistenia podľa nej smeruje tento rok 7,97 miliardy eur, čo je zhruba o 900 miliónov viac než v roku 2023.
Na úhradu zdravotnej starostlivosti bol ministerstvom financií stanovený limit vo výške 7,667 miliardy eur. Tento limit má pokryť náklady poskytovateľov zvýšené o vyššie náklady na mzdy v dôsledku platového automatu lekárov, ktorý vybojovalo Lekárske odborové združenie. Limit pokrýva aj zmeny, ktoré sa dejú bez toho, aby sa menila legislatíva a jedno nové opatrenie, a to dofinancovanie štátnych nemocníc.
Podľa predbežných údajov by mala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) použiť na zdravotnú starostlivosť viac ako 4,76 miliardy eur, zdravotná poisťovňa Dôvera viac než 2,18 miliardy a zdravotná poisťovňa Union vyše 717 miliónov eur.
Ak sa navyše zrealizujú úspory z revízie výdavkov, ktoré sa odhadujú vo výške zhruba sto miliónov eur, zdravotné poisťovne budú môcť tieto ušetrené zdroje nasmerovať do špecializovanej zdravotnej starostlivosti na zavádzanie nového Katalógu zdravotných výkonov.
Nemocnice rokujú s poisťovňami
Zdravotnícke zariadenia združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) sa predbežne, ešte pred zverejnením vyhlášky, dohodli so všetkými zdravotnými poisťovňami na zvýšení zdrojov, inak by nemali vo februári peniaze na výplaty. „Aktuálne rámcovo rokujeme o zmluvných podmienkach, ktoré budú spresnené po vydaní programovej prerozdeľovacej vyhlášky,“ informovala Ivana Linetová z oddelenia komunikácie VšZP s tým, že štátna zdravotná poisťovňa v nadchádzajúcich dňoch uvoľní nemocniciam financie na krytie zvýšených miezd.
Na prvý kvartál roka 2024 poskytne nemocniciam ANS vyššie platby aj zdravotná poisťovňa Dôvera, pričom rokovania o konečnom objeme financií budú so zástupcami nemocníc pokračovať po vydaní vyhlášky. Tá je momentálne v medzirezortnom konaní.
K zvýšeným platbám pristúpila aj zdravotná poisťovňa Union. „Ide o prechodné riešenie, ktoré čiastočne uspokojuje potrebu deklarovanú zo strany ANS. Pre komplexné vyriešenie otázky financovania nemocníc v roku 2024, ako aj v záujme financovania ostatných druhov zdravotnej starostlivosti je potrebná vyhláška o programovom rozpočtovaní,“ uzavrela hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová.
Ambulancie sú nespokojné
S výškou objemu peňazí a medziročným nárastom pre ambulantný rezort však nie sú spokojní lekári. „To, že do zdravotníctva pôjde takmer o miliardu viac než vlani, zaznievalo pri bilancii prvých sto dní vlády. V kontexte tohto vyjadrenia až absurdne vyznieva medziročný nárast pre ambulantný sektor na rok 2024, ktorého sme sa dočkali v takzvanej prerozdeľovacej vyhláške, ktorá je v pripomienkovom konaní,“ reagovala Asociácia súkromných lekárov SR (ASL).
Navrhovaný rast v ambulantnom sektore, ktorý neprekračuje šesť percent v špecializovanej ambulantnej starostlivosti ani vo všeobecnej ambulantnej starostlivosti, je pre ambulantných lekárov združených v ASL neakceptovateľný, rovnako ako plánovaný nárast v segmente spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?