Čo môže štát urobiť pre to, aby malo Slovensko viac inovatívnych firiem, ako je Eset, Sygic alebo AeroMobil? Odpoveď je komplexná, ale v niečom aj celkom jednoduchá: viac ich finančne podporovať za výskum a vývoj. Slovenské firmy dokážu v inováciách len ťažko súperiť so zahraničnými konkurentmi, pokiaľ nemajú aspoň porovnateľné podmienky v podpore výskumu a vývoja.

Pred troma rokmi patrilo Slovensko v rámci OECD ku skupine štátov s najnižšou štátnou podporou na podnikový výskum a vývoj. Išlo pritom o dôsledok dlhodobej stagnácie, ktorá sa začala v roku 2007. Ďalších desať rokov dávalo Slovensko na podnikový výskum len okolo 0,02 percenta HDP. Priemer OECD v roku 2018 bol skoro 0,2 percenta.

Štátna podpora sa v princípe delí na priamu finančnú podporu a rôzne daňové stimuly. Parametre daňových stimulov sa od štátu k štátu líšia. Niekde sa napríklad zameriavajú len na malé a stredné podniky, inde zase výška podpory klesá spolu so zväčšujúcou sa veľkosťou firmy.

Pokiaľ ide o priamu finančnú podporu pre firmy, v tej sme vždy patrili a naďalej patríme k najhorším. Pri daňových stimuloch to dlho nebolo o nič lepšie, skôr naopak. Kým napríklad v Českej republike existuje od roku 2005 superodpočet na výdavky na výskum a vývoj a firmy si môžu znižovať daňový základ o sto percent takýchto výdavkov, u nás prakticky žiadne špeciálne daňové stimuly pre výskumné firmy až do roku 2015 neexistovali.

Pred piatimi rokmi sa s tým rozhodla niečo spraviť Ficova vláda a stanovila si celkom veľkú ambíciu. Od roku 2015 tak aj u nás funguje superodpočet nákladov na výskum a vývoj, ktorý sa každoročne zvyšoval, až v minulom roku dosiahol úroveň 200 percent. Pokiaľ ide o daňové stimuly na podnikový výskum a vývoj, podľa štúdie OECD sme sa stali jednou z najštedrejších krajín v celej organizácii.

Paradox je, že sme sa tým dostali z nuly na premiantov. Takýto nárast podpory vo forme daňových stimulov za taký krátky čas zrejme nemá obdobu. Nezodpovedanou otázkou však ostáva, či firmy tento nástroj využívajú a či naozaj funguje.

Stúpajúci trend

So superodpočtom pomáha podnikateľom Martin Gondár z firmy SmarTech Solutions SK a samotný nástroj si pochvaľuje. „Nie som veľký fanúšik bývalej vlády, ale toto spravila dobre,“ tvrdí. So superodpočtom sa stretol už v susednom Česku, kde existuje podstatne dlhšie. V porovnaní s tamojším superodpočtom je ten náš nielen štedrejší, ale podľa neho aj menej byrokratický.

M. Gondár každoročne zbiera dáta z portálu finančnej správy a robí prehľady o tom, ako firmy superodpočet využívajú. Zdá sa, že záujem o daňový stimul na podnikový výskum rastie spolu so stúpajúcou výškou superodpočtu. Napríklad roku 2019 si ho uplatnilo 376 firiem, čo je o 42 percent viac ako rok predtým.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa