Štát by mal na budúci rok minúť 38 miliárd eur, z toho 6,4 miliardy na dlh. Sumy, ktoré by ešte pred piatimi rokmi vyvolávali zdesenie, dnes ministerstvo financií považuje za úspech, za zásadnú konsolidáciu verejných financií. „Po vládach medzi rokmi 2020 až 2023 sme zdedili najhoršie verejné financie v celej Európskej únii. Náročné konsolidačné opatrenia boli nevyhnutnosťou,“ obhajuje minister financií Ladislav Kamenický vládou schválený rozpočet verejnej správy na tri roky. Ak by kabinet nezasiahol, štátny dlh by do roku 2027 narástol takmer až na 71,5 percenta, dodal minister. To, že je naštartovaná konsolidácia dostatočná, podľa neho dokladá aj fakt, že agentúra Standard & Poor's v októbri Slovensku ponechala súčasný rating A+ so stabilným výhľadom.
Pomalé brzdenie
O tom, že sa slovenské verejné financie v posledných rokoch míľovými krokmi blížili k priepasti, niet sporu. Za uplynulých päť rokov sa pomer dlhu verejných inštitúcií k HDP zvýšil bezmála o 12 percentuálnych bodov až tesne za kritickú hranicu 60 percent. Len ďalšie dve krajiny EÚ (Francúzsko a Fínsko) s nadlimitným zadlžením nakopili od roku 2019 svoje finančné záväzky viac ako Slovensko. Niekoľkým chudobnejším predlženým štátom (Grécko, Portugalsko, Chorvátsko) sa, naopak, podarilo tento ukazovateľ zlepšiť.
Rýchla jazda z kopca pokračuje aj tento rok. Ku koncu druhého štvrťroka 2024 bola na Slovensku bilancia príjmov a výdavkov štátu mínus 5,5 percenta, čo je spolu s Francúzskom tretia najhoršia hodnota v Únii. Cestu, na konci ktorej by krajinu čakal bankrot, odštartovala covidová pandémia, keď sa dovtedy stabilne dvojmiliardový schodok vyšvihol na astronomických 12 miliárd eur. Po odznení krízy sa už na pôvodné hodnoty nevrátil a ani súčasná vláda nepredpokladá, že by mal v najbližších rokoch klesnúť pod šesť miliárd eur. Na budúci rok by mal schodok štátneho rozpočtu vďaka konsolidačnému balíčku dosiahnuť 6,4 miliardy eur.
Mierne šliapnutie na brzdu prichádza podľa ekonómov zbytočne neskoro. „Ak by nová vláda deficity verejného rozpočtu ďalej nenavyšovala, ale spustila konsolidáciu verejných financií hneď po voľbách v septembri 2023, cesta k trojpercentnému deficitu HDP by bola výrazne kratšia a jednoduchšia,“ myslí si analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák a pripomína, že minuloročný schodok po nástupe súčasného kabinetu ešte narástol.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?