Vadí mu, ako nevľúdne sa na gastrobrandžu nazerá. Aj preto s ďalšími aktívnymi podnikateľmi založili iniciatívu Zachráňme gastro!, ktorá združuje vyše tisíc prevádzok. Najviac ho po prvej vlne mrzí, že pomoc sa do cieľa dostala neskoro. „Veľmi som dúfal, že konečne príde vláda, ktorá sa postaví za domácich podnikateľov a začne zlepšovať podnikateľské prostredie v gastre po rokoch jeho devastácie až na úroveň úplnej demotivácie,“ hovorí v rozhovore pre TREND majiteľ a generálny riaditeľ skupiny Medusa Peter Štecko.

Veľmi intenzívne apelujete na vládu, aby gastrosegmentu pomohla. Ministri však už pomocné schémy predstavili. Nestačí to?

 Ak chceme niečo zmeniť, treba konať neustále. Som presvedčený, že ak firme zakážeme robiť to, prečo vznikla, mala by dostať odškodnenie. Slabá alebo žiadna pomoc s nájomným je nemorálna a zároveň likvidačná. Už na jar som sa veľmi intenzívne zapájal do diskusií o pomoci, neskôr sme zorganizovali koniec koncov prvú iniciatívu vôbec, ktorá verejne vystúpila za podporu preplácania nájmov, čo je v prípade gastronómie veľmi významným nákladom.

Spoločnosť Medusa zatvorila v Bratislave niekoľko prevádzok. Majú dlhodobo nulové tržby.
Neprehliadnite

Gastromapa Bratislavy je menšia. Druhá vlna bude absolútny lockdown a krach, odkazujú majitelia

Mnoho gastroprevádzok sídli na prémiových miestach v centrách. Nie je práve to najväčší problém?

Pretože konkurencia v gastronómii rastie, je aj väčší dopyt po priestoroch. Preto prenajímatelia mnohokrát žiadajú za gastroprevádzky vyššie nájomné než od iných obchodov. Je to naozaj vysoká finančná položka. V prvej vlne nakoniec vláda navrhla zvláštny model kompenzácie nájmov, ktorý mal svoje úskalia. Majitelia prevádzok totiž boli závislí od vyjednávania s prenajímateľmi. Pri dobrej vyjednávacej pozícii mohli dopadnúť ideálne a získať polovičnú zľavu z nájmu a na druhú polovicu dotáciu od štátu. Tú však najmä menší hráči nemali.

Podarilo sa vám presvedčiť prenajímateľov na maximálnu zľavu?

Pri väčšine prevádzok áno. K veľmi rozumným dohodám pristúpili, paradoxne, tí najzaznávanejší, a to slovenské finančné skupiny. Tie však naozaj lokálnemu biznisu rozumejú. Problémom bola dobrovoľnosť zľavy, a tak sa k nej veľa malých subjektov nedostalo. Preto sa teraz snažíme apelovať na vládu ešte intenzívnejšie, aby bola pomoc s nájmami počas lockdownu v druhej vlne čo najdostupnejšia.

Čo vlastne chcete dosiahnuť?

Chceme presvedčiť zástupcov ministerstva hospodárstva, aby bola aspoň nejaká kompenzácia aj v prípade, že prenajímateľ spolupracovať nechce. Povinnosť poskytnúť zľavu sa, samozrejme, nedá nariadiť zákonom, a preto by mala byť dotácia nárokovateľná bez ohľadu na to, či prenajímateľ spolupracuje alebo nie. Mohlo by to pomôcť práve menším podnikateľom a živnostníkom, ktorí sú najviac ohrození.

Rozhovor pre ekonomický týždenník Trend s Petrom Šteckom, majiteľom reštauračnej siete Medusa Group o obmedzeniach v gastronómii počas koronakrízy na Slovensku.
Zdroj: MATEJ KALINA

Teraz sa na pomoci podieľa viacero ministerstiev. Sú schémy pomoci nastavené pružnejšie?

Áno, určite je to lepšie. Výška dotačných schém je pre gastro zaujímavá. Tentoraz naozaj neočakávam, že by sa niekomu neoplatilo vypĺňať dokumenty. Úplnou novinkou je pomoc z ministerstva dopravy, ale o tej v podstate ešte nič nevieme. Na tlačovej konferencii sme videli titulok, ktorý znie sľubne, a to pomoc v prípade poklesu obratu od štyroch do desiatich percent z obratu v roku 2019. Počkáme si na to, aké budú limity. Ja dúfam, že žiadne. Jedným z úskalí je nezverejnený limit zastropovania pre väčšie spoločnosti, kam spadá aj Medusa. Ďalším je až 40-percentný pokles ušlých tržieb, čo je nepredstaviteľne vysoké číslo. Počas lockdownu budú mať takýto pokles, samozrejme, všetci, prevádzkové náklady idú dole a táto forma pomoci sa bude dať čerpať. Ak však budú prevádzky opäť otvorené, tak pokles obratu môže byť aj nižší a vtedy sa podpora rovná nule. Lenže aj 38-percentný pokles je likvidačný. Budeme preto navrhovať, aby sa hranica mimo obdobia lockdownu znížila aspoň na polovicu, teda dvadsať percent. Presne tak je to aj v prípade podpory na udržanie zamestnanosti. To by malo opäť pomôcť predovšetkým menším podnikateľom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa