Počas pandémie roku 2020 mnohí ľudia vstúpili na akciový trh po prvýkrát v živote a boli svedkami monumentálnej rely. Teraz naivne veria, že takto trh funguje a nákup v čase poklesov automaticky povedie k bohatstvu.
Kým však investor uzatvorí transakciu, mal by dobre zvážiť nie len potenciálny výnos, ale aj stratu. Inak namiesto ziskov ľahko príde o veľkú časť prostriedkov. Ak investori nakupovali v januári vo viere, že trh už určite pôjde nahor, dnes sú v strate desať alebo aj viac percent. A to nemusí byť všetko.
Najdrahšie chyby investorov, ktoré ľudia stále opakujú
Z dlhodobého hľadiska akciový trh putuje smerom nahor a akcie napokon dosiahnu nový vrchol. Otázka znie, ako dlho a aké veľké straty investor znesie, teda aký je prah jeho finančnej bolesti. Priemerný medvedí trh, teda obdobie poklesu, trvá približne rok.
Za posledných 70 rokov akcie zažili 11 medvedích trhov, ktoré trvali od niekoľkých mesiacov do dva a pol roka. Cesta na vrchol býva dlhá, priemerne trvá necelé dva roky, kým akcie získajú to poklesom stratili.
Realita je však pestrejšia, budovanie nového vrcholu niekedy trvalo pár mesiacov, inokedy aj päť rokov. To znamená, že ak investor nakúpil priskoro, mohol čakať celé roky, kým sa mu vrátil vklad a na zisky nemohol ani pomyslieť.
Ceny akcií nevidia na dno
Z posledných jedenástich medvedích trhov sa len tri krát stalo, že pokles sa zastavil pri hodnote približne 20 percent, teda na úrovni, ktoré akcie dosiahli aj tento rok v máji. V ostatných prípadoch pokles pokračoval až do 27 až 56 percent pôvodnej hodnoty.
Navyše, všetky medvedie trhy po roku 2000 boli práve takéto. Bublina Dot-com odpísala z akcií 49 percent, Veľká recesia v roku 2008 až 56 percent a pandémia 34 percent.
Odvolávať sa na to, že pri poslednom poklese to bol rýchly proces a investori následne zbohatli v priebehu pár mesiacov, je naivné. Dôvodom rastu totiž nebola silná ekonomika, ale stimuly, ktoré napokon dostali svet na pokraj inflačnej katastrofy.
- Poklesy akcií sú v modernej histórii prudšie ako predtým
Z posledných jedenástich medvedích trhov sa len tri krát stalo, že pokles sa akcií zastavil pri hodnote približne 20 percent, teda na úrovni, ktoré akcie dosiahli aj tento rok v máji. V ostatných prípadoch pokles pokračoval až do 27 až 56 percent pôvodnej hodnoty. Všetky tri medvedie trhy po roku 2000 boli práve takéto. Skrátka, po prudkom raste prichádza aj prudký pokles.
Centrálne banky a vlády teraz robia presný opak. Zvyšujú sadzby a centrálne banky predávajú dlhopisy nakúpené v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. To znamená odčerpávanie likvidity zo systému. Ministri financií dokonca začínajú hovoriť o tom, že teraz rozhodne nie je čas na stimulovanie pomocou zvýšených výdavkov, pretože to len posilní infláciu.
Ak akciový trh vytvoril počas roka 2020 pekné dno v tvare „V“, teraz to bude komplikovaný proces a stávky na rýchle zotavenie by mohli skončiť zle.
Všetky dná v tvare „V“ boli vytvorené v čase, keď bol Fed k trhom priateľský a podporoval ich, prípadne vláda zvyšovala výdavky aby podporovala hospodársky rast. Ani jedno z toho sa teraz nedeje. Vytvorenie dna bude trvať dlhšie ako naposledy, akcie potrebujú viac času, v súčasnosti ich nepodporuje žiadny významný faktor
Extrém chamtivosti a strachu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?