Ruch na stavbách spomaľuje nedostatok materiálov a ich vysoké ceny. Dopyt prevyšujúci ponuku ich totiž prirodzene ženie nahor. Opakovane prelepované cenovky badať predovšetkým pri oceli, hliníku a iných druhoch kovov, dražejú však aj plasty, z ktorých sa vyrába polystyrén či rôzne rúry a potrubia.

Stavebníkov trápia aj rýchlorastúce ceny cementu, dreva, skla a vysoké ceny ropy, premietané do pohonných látok. Prakticky všetky položky v rozpočte preto treba prepočítať nanovo, a to aj niekoľkokrát za mesiac. Ceny surovín, ale aj energií si za ostatné dva roky pripísali nárast rádovo o desiatky percent, v niektorých prípadoch sú už aj viac ako dvojnásobné. Zlepšenie pritom na horizonte nevidno, čo na trhu spôsobuje ešte väčšiu nervozitu.

Rozbehnuté projekty pritom developerom nedajú spávať a v zúfalej snahe o dokončenie neváhajú navzájom preplácať svoje ponuky. Len obchodníci majú istotu, že bez väčšej snahy sa vypredá prakticky všetko. „Trh so stavebnými materiálmi sa v podstate zrútil a princípy cenotvorby na konkurenčnej báze nefungujú,“ konštatuje prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Ohlasy trhu znejú jednoznačne. Až 96 percent stavebných firiem oslovených v rámci vlaňajšieho prieskumu spoločnosti CEEC Research uviedlo, že na svojom podnikaní pocítili vplyv zdražovania stavebných materiálov. A že nešlo o zanedbateľné zdražovanie, potvrdzujú aj dáta Štatistického úradu Slovenskej republiky. Podľa poslednej kvartálnej analýzy cien v stavebníctve boli na konci vlaňajška ceny stavebných materiálov až o 23 percent vyššie než na konci roka 2020.

Vplyv na konečnú cenu je významný. „Cena stavebných materiálov tvorí takmer dve tretiny ceny nehnuteľnosti,“ hovorí odborník na reality zo spoločnosti FinGo Viktot Obtulovič. K vyšším cenám materiálov ešte treba pripočítať, že aj stavební robotníci si za prácu pýtajú viac. Index cien stavebných prác tak v decembri medziročne vzrástol takmer o sedem percent. Odhad stavebných firiem je, že tieto podstatne drahšie vstupné náklady sa premietnu do zdraženia cien stavieb až o tretinu. A to sú stále len odhady z minulého roka, keď trh ťažili najmä komplikácie spôsobené dvoma rokmi globálnej pandémie a keď ešte nikto nepredpokladal, aké dianie prinesie aktuálny rok 2022.

Lomy ponorené do ticha

Mnohé príčiny súčasných vysokých cien stavebných materiálov vstúpili do vzorca už dávnejšie. Výrobu zdražuje napríklad čoraz väčší dôraz na ekologizáciu procesov a s ním spojené investície do zelenších technológií. V opačnom prípade je nutné karbónovú stopu kompenzovať finančne. Ďalšie faktory sa pridali po vypuknutí pandémie koronavírusu. Tohoročné prepuknutie vojny na Ukrajine je tak len ďalším z početných klincov v pomyselnej rakve. 

Rozšírenie pandémie z Číny do Európy na jar 2020 vyvolalo na trhu najskôr paniku. Napriek tomu, že prvotný počet infikovaných ľudí bol v porovnaní s neskoršou realitou zanedbateľný, zavedenie prísnych preventívnych opatrení viedlo k útlmu priemyslu, ktorý vo vlnách doliehal na trh ešte aj v minulom roku. Výpadky pracovníkov a nútené odstávky neobišli ani ťažobný priemysel, ktorý stojí na začiatku výrobného reťazca. V štatistikách, ktoré zverejňuje Hlavný banský úrad, vidieť prepad v množstve prakticky všetkých vyťažených stavebných surovín.

Rozostavaný projekt rozšírenia nákupného centra Eurovea pod názvom
Neprehliadnite

Stavebné plány praskajú pod tlakom neustále rastúcich cien

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa