Situáciu ešte sťažilo zdraženie stavebných materiálov, ktoré skomplikovalo realizáciu štátnych i súkromných projektov. Stavebné firmy navyše trápil nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a remeselníkov. Na systémové zmeny v oblasti vzdelávania a preškolenia stavbárov si však sektor bude musieť ešte počkať. Dobrou správou je, že sa zlepšila aspoň situácia na trhu so stavebninami na slovenskom aj európskych trhoch. Viaceré suroviny i produkty sú dnes cenovo dostupnejšie.

Zníženie inflácie a posilnenie slovenskej ekonomiky v posledných mesiacoch vytvárajú pre stavebníkov dobrý predpoklad na príchod lepších časov. Samozrejme, za predpokladu, že sa rýchlejšie a efektívnejšie využijú štátne a európske finančné zdroje v rámci výstavby a modernizácie ciest a železníc a plánu obnovy verejných a rodinných budov. Podobne mnohí developeri čakajú na zlacnenie hypoték zo strany komerčných bánk, čo zvýši dopyt po novostavbách. Len tak môžu dynamickejšie rozbehnúť stagnujúcu výstavbu nových bytových domov. Platí to najmä po tom, čo Európska centrálna banka znížila úrokové sadzby o 0,25 percenta. Hoci finančný svet očakáva od ECB do konca tohto roka celkové zníženie sadzieb o pol percenta, odborníci predpokladajú, že na cene úverov na bývanie sa to prejaví až v budúcom roku. Preto súkromný stavebný sektor očakáva obrat k lepšiemu v roku 2025.

To však neznamená, že štát a súkromný sektor nemajú už dnes myslieť pri výstavbe na životné prostredie. Prísnejšie európske normy tlačia na to, aby nové budovy boli od roku 2030 úplne bezemisné. Hoci si to od stavbárov vyžaduje vyššie náklady, z pohľadu celoživotného cyklu budov aj ciest vrátane diaľnic budú výdavky napokon nižšie. Využívaním ekologicky úspornejších materiálov sa prirodzene dosahuje úspora z množstva. Tým ceny inovatívnych produktov, moderných technológií a stavebných postupov postupne klesajú. Odborníci navyše upozorňujú, že stavebný sektor sa dá dekarbonizovať aj jednoduchým spôsobom – recykláciou stavebných materiálov a odpadu. Uhlíkovú stopu možno znížiť pri činnostiach, ktoré zároveň šetria náklady na materiál a energie. Príkladom je využitie materiálu z demolácie starších stavieb na pozemku pri výstavbe novej budovy. Spevnenie plochy na výstavbu a využitie recyklovaného materiálu do základov je postup, ktorý generuje maximálne ekonomické i ekologické úspory. A stavebné podniky veľmi dobre vedia, že každý cent sa počíta, najmä dnes.