Eurofondový projekt s názvom Digitálne učivo na dosah zdvihol zo stoličiek telekomunikačnú brandžu, ktorá za ním videla predovšetkým predražený kšeft pre vyvolených dodávateľov bez väčšieho prínosu pre samotné školstvo. Nožnice pre „duchovného otca“ projektu, polročného ministra školstva, dnešného predsedu parlamentu a budovateľa garáží na Bratislavskom hrade Petra Pellegriniho sú už nachystané. Strihať pásku bude v polovici novembra.
Sú to fámy
Nové optické prípojky sa ťahajú do 220 škôl v piatich vybraných okresoch: trnavskom, banskoštiavnickom, banskobystrickom, spišskonovoveskom a sninskom. V zmysle hesla „viac múch jednou ranou“ sa vlákna dostanú aj do 177 štátnych a miestnych úradov.
Náklady na ich optifikáciu dosiahnu bezmála dvadsať miliónov eur vrátane DPH. Digitálne učivo na dosah je spoločný projekt ministerstva školstva a Úradu vlády SR, ktorého Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) zastrešuje samotnú realizáciu.
Z niektorých regiónov počúval TREND v uplynulých týždňoch obavy, že hoci sa na novej optike usilovne pracuje, jej rozpracovanosť nie je taká vysoká, aby sa stihli všetky termíny. Tým skôr, že stavebná sezóna pre exteriérové práce sa veľmi rýchlo končí. Jeden zo zdrojov TRENDU sa dokonca zmieňoval o tom, že existuje plán B pre školy, do ktorých sa prípojky nestihnú natiahnuť: pre ne sa vraj nakúpi bezdrôtový internet, ľudovo povedané „wifiny“, od komerčných providerov.
NASES ubezpečuje, že sú to fámy. Linky sú podľa neho zakopané na 98 percent a už vyše sto škôl má aj vnútorné rozvody a potrebné zariadenia. Všetky práce sa majú skončiť do 20. novembra. Na margo údajného plánu B dodáva, že zatiaľ neeviduje požiadavku dodávateľa na „zmenu spôsobu pripojenia“ škôl.
Kilometer zdražel
Kde zmena nastala, sú cenové parametre diela. V zmluvách, ktoré NASES na jar uzavrel s päticou dodávateľov, vychádzal kilometer optiky na 21-tisíc až 23,6 tisíca eur. Šéf agentúry Rastislav Janota vtedy tvrdil, že po prerokovaní rozsahu prípojných bodov, predpokladanej dĺžky vedení a situácii „na tvári miesta“ klesne priemer na 19-tisíc eur.
„Pochádzam z telko brandže. Mám predstavu, koľko stojí v priemere výstavba jedného kilometra optiky. A my ideme pod touto cenou,“ vysvetľoval. NASES začiatkom jesene naozaj uzavrel s dodávateľmi dodatky k zmluvám, v ktorých sa znížila dĺžka trás a počet pripájaných škôl. Lenže priemerná cena kilometra oproti jarným zmluvám narástla. Niekde len opticky, ale v Snine o takmer 20 percent a v Spišskej Novej Vsi o celú tretinu – na 28,7 tisíca eur.
Agentúra tvrdí, že dodatky k zmluvám „adekvátnym spôsobom zohľadňujú výstupy z projektových dokumentácií“. Prepočet nákladov na jeden kilometer sa jej nepáči, lebo dielo podľa nej má aj ďalšie položky, ako je napríklad vybudovanie kabeláže vnútri škôl.
Podľa zdrojov TRENDU však
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?