Volebnú noc sprevádzali pomerne búrlivé reakcie na prácu štatistikov a sociológov. Oba exit polly totiž ukázali ako víťaza volieb Progresívne Slovensko, hoci v skutočnosti s jasným náskokom vyhral Smer. Dôvod je jednoduchý: voliči PS sa s anketármi radi porozprávali, priaznivci Smeru im neveria a ignorovali ich. 

Analytici, marketéri a ďalší ľudia, ktorí s dátami pracujú, poznajú riziká prieskumov či extrapolácií, napriek tomu ich vo svojej činnosti s rezervami využívajú. Je tu však skupina, ktorá stratila dôveru v autority a viac ako tvrdé dáta má tendenciu uprednostňovať informácie, ktoré sú v súlade s jej presvedčením. Takzvané konfirmačné skreslenie je bežnou súčasťou života. Dôležité je uvedomiť si, že v rozhodovaní škodí.

Mnoho voličov Smeru či ďalších populistických strán sa pre výrazné rozdiely exit pollov a reality utvrdí v názore, že čísla klamú. To je však teraz dvojnásobné riziko, rovnako nedôverčivo totiž budú pristupovať k oveľa dôležitejším dátam o výške dlhu, deficite a udržateľnosti verejných financií, ktoré hovoria, že vláda musí šetriť. Je to možno paradoxné, ale práve ľudia, ktorí peniaze nikdy nemali, majú problém uveriť, že peniaze sa môžu minúť aj štátu. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa