Slovenské stávkové spoločnosti združené v asociácii takýto postup kritizovali, zorganizovali tlačovú konferenciu a vyhrážali sa žalobou. Spoločnosť Bet-at-home mala totiž sídlo na Malte a na Slovensku nemala licenciu na prevádzkovanie stávkových a online hier.

V rozpore so slovenskou legislatívou tak propagovala a ponúkala služby pre tunajších záujemcov. Firma sa zase bránila, že Slovensko reguláciou hazardných hier porušuje európske zákony. Odvolávala sa najmä na povinnosť založiť národnú pobočku, ktorá bola podľa Bet-at-home v rozpore so slobodou poskytovania služieb.

História sa opakuje

O päť rokov neskôr sa situácia výraznejšie nezmenila. Bet-at-home spolu s ďalšími online stávkovými spoločnosťami ako Bwin, B365, Unibet, Betclic alebo Pinnacle Sports naďalej poskytujú bez licencie na Slovensku svoje služby. Sprísnili sa iba možnosti propagácie.

Zdá sa však, že štát sa prebudil a chystá zmeny. Novozvolená vláda vo svojom programovom vyhlásení tvrdí, že „prehodnotí prístup k regulácii zmenou zákona o hazardných hrách v oblasti prevádzkovania a propagovania hazardných hier zahraničnými subjektmi“.

Postup proti nelicencovaným stávkovým firmám komplikujú chýbajúce spoločné pravidlá na úrovni EÚ
undefined

V pláne je aj prijatie efektívnejších pravidiel a podmienok v oblasti dozoru nad prevádzkovaním hazardných hier a zvýšenie ochrany spotrebiteľov a hráčov. Rezort financií, ktorý má na starosti reguláciu hazardu, už zverejnil predbežnú informáciu o príprave novely príslušného zákona. Písomné znenie bude k dispozícii v júni.

Vlani vybral štát na daniach a poplatkoch za hazardné hry takmer 170 miliónov eur. Štvrtinu z toho tvorili príjmy zo stávkových a online hier. Pôsobením nelicencovaných hráčov však štát prichádza o významné príjmy. Tieto firmy totiž majú sídlo v krajinách ako Gibraltar, Malta či Cyprus, kde aj odvádzajú dane. Podľa odhadu Asociácie stávkových spoločností (ASS) SR tak štátna kasa vlani prišla o príjmy zo stávkových a online hier vo výške 23 miliónov eur.

Štát sa po piatich rokoch zobudil a ide si posvietiť na zahraničné stávkové firmy

Online rastie

Stávkovanie prechádza v posledných rokoch radikálnymi zmenami. Čoraz viac hráčov sa presúva na internet, kde využívajú možnosť live stávok, keď tipujú výsledok už počas zápasu, čím zvyšujú počet transakcií. U licencovaných stávkových spoločností tvoria online stávky už osemdesiat percent všetkých vkladov.

Zároveň internetové spoločnosti ponúkajú zákazníkom okrem športových stávok aj hazardné hry ako poker alebo online kasíno, čím dokážu prilákať viac hráčov. Na tie má pritom na Slovensku monopol len štátna lotériová spoločnosť Tipos. „Vzhľadom na to, že herný a stávkový priemysel sa v poslednom období výrazne presúva do online prostredia, nelegálny trh má potenciál ďalšieho nárastu,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ ASS Peter Papanek.

Práve online gambling má podľa Európskej komisie najväčší rastový potenciál. Trh s hazardom v únii dosahuje podľa odhadov Bruselu približne 85 miliárd eur pri trojpercentnom ročnom raste. Online gamblingu sa v únii venuje 6,8 milióna ľudí. V roku 2012 mal dvanásťpercentný podiel z celkového trhu s hazardom a dosahoval tržby vo výške desať miliárd eur. Vlani sa mali vyšplhať už na trinásť miliárd eur.

Po zmene v nastavení slovenských pravidiel v oblasti online hazardu dlhodobo volajú tunajšie licencované stávkové spoločnosti.

„Na trhu pôsobí mnoho nelegálnych operátorov zo zahraničia, ktorí nie sú na Slovensku regulovaní a neplatia tu žiadne dane. Je potrebné nastaviť jasné pravidlá pre podnikanie v tejto oblasti, respektíve atraktívne podmienky pre legalizáciu nelegálnych operátorov a následne tvrdé blokačné mechanizmy. To prinesie väčšiu ochranu spotrebiteľa a zároveň zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu,“ tvrdí ASS.

Štát sa po piatich rokoch zobudil a ide si posvietiť na zahraničné stávkové firmy

Výkonný riaditeľ ASS SR Peter Papanek tvrdí, že herný a stávkový biznis sa v poslednom období výrazne presúva do online Zdroj: Maňo Štrauch

Neaktívny štát

Ministerstvo financií za posledných päť rokov neudelilo ani jednu pokutu za prevádzkovanie hazardnej hry bez licencie. Aktívnejšia je Finančná správa. „Za roky 2011 až do roku 2014 začala štrnásť správnych konaní za nepovolené propagovanie hazardných hier. V minulom roku sa zistili štyri takéto prípady, v dvoch sa ešte nezačalo správne konanie a v dvoch sa už uložila pokuta,“ uvádza hovorkyňa Patrícia Macíková.

V prípade prevádzkovania hazardných hier bez licencie zistila Finančná správa od roku 2011 celkovo len osem prípadov, pričom dva sa týkali internetového stávkovania.

Dôvodom nízkeho počtu pokút je aj nejasná legislatíva na národnej i európskej úrovni. „Posúdenie a postihnutie propagovania hazardnej hry na internete, respektíve sociálnych sieťach je ťažké.

O propagovaní hazardnej hry sa v zákone o hazardných hrách hovorí ako o akejkoľvek forme informovania alebo podnecovania k účasti na hazardnej hre dostupnej na území Slovenska, vrátane hazardnej hry prevádzkovanej prostredníctvom internetu, ale na území Slovenska sú v podstate dostupné všetky stránky internetu z celého sveta,“ vysvetľuje P. Macíková.

Pri stránkach so slovenskou koncovkou a vlastníkmi registrovanými na Slovensku je možnosť postihu jasná. Ak však zahraničné stávkové spoločnosti propagujú svoju činnosť napríklad cez Facebook alebo Google, ich postihovanie je ťažké.

Nejednoznačný Brusel

Postup proti nelicencovaným stávkovým a hazardným spoločnostiam komplikujú aj chýbajúce spoločné pravidlá na úrovni EÚ. Brusel totiž dáva členským štátom voľnú ruku, ktoré si tak môžu nastaviť reguláciu svojho trhu podľa vlastných pravidiel.

undefined
undefined

Jediným vodidlom sú tak rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie. Ten už viackrát potvrdil, že využívanie služieb online hazardných hier z iných členských štátov spadá pod základné slobody jednotného trhu EÚ a ich blokovanie nie je v súlade s právom na poskytovanie služieb naprieč štátmi únie.

Vzhľadom na špecifické postavenie hazardných hier však Brusel úplne nevylučuje možnosť obmedziť prístup zahraničných internetových služieb na trh členského štátu. Rozhodujúce je, či jednotlivé vlády konajú v záujme ochrany spotrebiteľa, maloletých, ako aj prevencie zločinov a podvodov.

Príklad Dánska

Ako príklad efektívnej regulácie hazardu slúži v Európe Dánsko. V rokoch 2009 až 2011 fungoval v severskej krajine 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa