Darovanie alebo posúvanie oblečenia, bazáre či nárast popularity opakovane použiteľného tovaru. Ani to Slovákom nepomáha znižovať vyprodukovaný odpad. Podľa údajov štatistického úradu produkcia odpadu na území Slovenskej republiky rastie raketovým tempom.

Len za rok 2021 sa v krajine vytvorilo 2,7 milióna ton komunálneho odpadu, čo v praxi znamenalo 497 kilogramov smetí v odpadkových košoch na osobu. Nemožno sa čudovať, že staré odpadkové koše, ktoré zaberajú veľa miesta, prestávajú stačiť, a to nielen z aspektu objemu, ale aj zo zákonodarného hľadiska.

Nové požiadavky trhu

Legislatíva mení štruktúru a tým aj objem zbieraného odpadu. Týmto zmenám, ale aj ďalším požiadavkám sa odpadové zberné systémy musia prispôsobiť. Novým fasádam či opraveným chodníkom nevyhovujú staré obité kontajnery, pretože za posledné roky sa zvýšil tlak spotrebiteľov nielen na funkčnosť, ale aj na estetiku. „Znížená frekvencia vývozu, eliminácia zápachu a znečistenia okolia kontajnerov odpadkami sa už považujú za štandard,“ približuje skúsenosti z praxe konateľ spoločnosti Redox-Enex Ján Hricko. O to viac to platí pri nových developerských projektoch, pre ktoré sú typické oddychové zóny, parky a detské ihriská.

Spotrebitelia od výrobcov zberných nádob požadujú, aby boli kontajnery nielen estetické, ale aj šetrili miesto. Chcú totiž znížiť dopravnú zaťaženosť sídlisk, ktorá vzniká aj pre množiace sa zberné nádoby na chodníkoch. Situáciu sa snažia aspoň čiastočne riešiť klietky a prístrešky na klasické odpadové nádoby alebo potrubné systémy na zber odpadu.

Sky Park, Molok
Zdroj: Archív Redox

V prvom prípade sa ich používatelia musia zmieriť napríklad s údržbou a nákladmi navyše, zatiaľ čo druhý prípad je v slovenských podmienkach značne finančne náročný. Treťou alternatívou môžu byť polopodzemné a podzemné kontajnery, ktoré okrem väčšieho priestoru na samotný odpad umožňujú obyvateľom tento odpad efektívne triediť.

Záujem o problematiku triedenia a recyklácie odpadu na Slovensku rastie. Odpady-portal.sk napríklad uvádza, že za minulý rok sa zmenilo zloženie komunálneho odpadu v prospech triedeného zberu. Do čiernych nádob sa tak dostáva čoraz menej smetí. Slováci sa týmto spôsobom aspoň čiastočne približujú k náročnému cieľu do roku 2035 vyvážať na skládky len desať percent odpadu.

Otázka vhodných kontajnerov preto naberá na dôležitosti nielen z praktických a ekologických dôvodov, ale aj pre požiadavky trhu. Ukazuje to i exponenciálny nárast záujmu o nové podzemné a polopodzemné systémy zberu odpadu.

Odpad pod zemou

„Len naša spoločnosť ročne spracuje stovky cenových ponúk buď na základe dopytu, alebo v rámci našich obchodných aktivít,“ uvádza J. Hricko. Vo výsledku ich tak na Slovensku využíva v rámci svojich projektov viac ako sto súkromných investorov a viac ako 50 samospráv vrátane všetkých krajských miest.

Sustainable,Development,And,Business,Based,On,Renewable,Energy.,Reduce,Co2
Neprehliadnite

Slovensku môžu hroziť ďalšie žaloby, neplní si environmentálne záväzky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa