Jedna výnimka sa však našla. Nedá sa poprieť, že hoci zďaleka nebol prvý, ale až nástup iPhonu naplno rozbehol smartfónovú horúčku. Očakávalo sa, že podobný osud budú mať aj Apple Watch. Stále sú obľúbené, ale moc značky meniť nálady používateľov voľajako vyšumela.
Našťastie zaujímavých modelov pribúda. A nie iba na zápästia. Nositeľné pritom znamená aj na hlave, krku alebo kdekoľvek na tele.
Tucty trénerov na ruku
Dostupné, respektíve prichádzajúce wearables sa dajú rozdeliť do troch základných skupín. Prvou sú smart náramky, ktoré majú často len pár funkcií zameraných na meranie aktivity. Druhou sú, samozrejme, smart hodinky. Či už s dotykovým displejom namiesto ručičiek, ale čoraz častejšie aj analógové modely.
A do tretice to je stále trochu exotická nositeľná technika nevšedných tvarov a nevšedného prepojenia s telom používateľa. Napríklad takzvané hearables, čo je slovná hračka zo spojenia anglických slov počúvať a nositeľná technika.
Nedá sa povedať, že by trh športových náramkov v poslednom čase zažil nejakú revolúciu. Všetko sa točí okolo znižovania rozmerov a zvyšovania presnosti. Jedným z najobľúbenejších je aj po roku od predstavenia Fitbit Charge HR.
Fitbit Blaze Zdroj: Bragi
Od predošlého modelu sa odlišuje jednoduchou, ale pritom zásadnou novinkou. Tep srdca monitoruje nielen pri športe, keď ho používateľ manuálne spustí. Naopak, srdce sníma nepretržite. Výhoda je to preto, lebo Fitbit aplikácia má potom omnoho lepší prehľad o aktivite človeka počas celého dňa a nielen počas cvičenia. Následne vie presnejšie vypočítať, koľko akej aktivity je ešte potrebnej na dosiahnutie cieľa. Možno si to človek ani neuvedomí, ale aj pri rôznych statických aktivitách sa dá spaľovať energia.
Toto permanentné meranie nemá negatívny vplyv na výdrž batérie – náramok na jedno nabitie vydrží približne týždeň. Len si je potrebné dávať pozor na nabíjací kábel. Má nezvyklú koncovku, takže náhradný len tak ľahko nezoženiete. Do bazéna s ním tiež nie je dobré skákať, ale dážď mu neublíži.
Charge HR vie tiež upozorňovať na udalosti alebo zobraziť meno prichádzajúceho hovoru a cez aplikáciu môžete vyzývať známych s týmto náramkom na rôzne virtuálne preteky. A ani s cenou okolo 130 eur to nie je nejaká závratná investícia.
Komu by nestačil miniatúrny OLED displej, má už nejaký čas na výber aj nový Fitbit Blaze. V podstate robí všetko, čo aj menší súrodenec, lenže má už 1,6-palcový farebný dotykový displej. Tým sa výrazne zmenilo používanie náramku a aj množstvo a forma zobrazených fitnes informácií.
Keď sa to tak vezme, vlastne fitnes náramok zmutoval do takmer štandardných smart hodiniek. Podporuje zobrazovanie správ a hovorov, na ktoré sa dá cez hodinky reagovať. Na výber sú náramky z kože, kovu alebo gumy a batéria vydrží celý pracovný týždeň. Oproti jednoduchému Charge HR si je však potrebné pripraviť o stovku eur viac.
Kontrolovať aktivitu je jedna vec, ale čo tak mať na zápästí trénera, ktorý stále nabáda na viac pohybu? Moov Now je presne taký. Zaujme nevšedným penetrovaným dizajnom. Nezobrazuje čas a ani nové správy, ale kontroluje, či sa používateľ pohybuje toľko, koľko by mal. Ak nie, tak ho na to vyzve. Aspoň pár poschodí pešo, trochu zhybov.
Moov Now Zdroj: Moov
Pokročilé senzory vedia, ako sa nositeľ náramku hýbe a aký šport práve robí. Cez spárovaný telefón dokonca dáva hlasové príkazy ako skutočný tréner. Bez disciplíny a sebazaprenia asi niektorí tento náramok z ruky strhnú, hodia na poličku a rozvalia sa na gauč s pizzou. No trpezlivým táto nenápadná 80-eurová drobnosť môže zlepšiť životosprávu.
Jedným z prvých fitnes náramkov bol teraz už takmer kultový Jawbone Up. Len nedávno bola predstavená už štvrtá generácia. Ale až toľko noviniek oproti trojke neprináša. V podstate je z hlavných funkcií pridaná len možnosť bezkontaktných platieb. Stále je to však jeden z najobľúbenejších fitnes náramkov. Jednoduchosť je základ, preto žiaden displej, ale len tri farebné diódy.
Up4 meria okrem zmien pohybu aj tep srdca a galvanický odpor kože. Aj vďaka tomu je to praktický kontrolór spánku. Mnohí si to neuvedomujú, ale v posteli strávime minimálne štvrtinu svojho života. A zobudenie sa v tej správnej fáze má výrazný vplyv na náladu aj pracovné výkony. Up4 je na to expert. Za možnosť lepšieho spánku si stačí zaplatiť okolo 130 eur.
Hodinky sa odpútajú
To, že sa veľké firmy ako Google a Apple rozhodli vyvíjať operačný systém určený na mieru pre smart hodinky, je znakom, že to berú vážne. Jednou zo spoločných vlastností pre Watch OS od Applu a Android Wear je aj to, že rátajú s prítomnosťou smartfónu. Neznamená to, že ak nablízku nie je spárovaný iPhone alebo Galaxy S7, tak sa vypnú. Základné funkcie ako prehrávanie pár skladieb alebo záznam prebehnutých kilometrov zvládnu aj samy. Ale na plnohodnotné použitie sa musia spojiť s mobilom.
Zdroj: Google
Podľa najnovších neoficiálnych správ Android Wear v ďalších verziách už bude podporovať aj samostatnosť. Inými slovami, hodinky budú fungovať ako smartfón. Na internet sa pripoja cez Wi-Fi alebo SIM kartu a všetky správy alebo streamovanie hudby budú fungovať, aj keď si zabudnete smartfón v kancelárii. Hardvérovo sú už na to pripravené napríklad LG Urbane v2 alebo Samsung Gear S2.
Ako dospievajú múdre hodinky
Už onedlho bude ďalšia žatva. Dočkáme sa novej vlny múdrych hodiniek. Viaceré značky si na predstavenie toho najlepšieho vyberajú veľtrh spotrebnej elektroniky IFA, ktorý sa koná každý rok po lete. Je takmer isté, že sa objavia pokračovania hitov medzi hodinkami ako Samsung Gear S2, Huawei Watch, Moto 360 alebo LG Urbane.
Čakalo sa, že na nedávnej tlačovej konferencii sa novou generáciou svojich hodiniek pochváli aj Apple. Záujemcov o Apple Watch 2 však predstavitelia firmy odbili pár novými náramkami. Aspoň potešili znižovaním cien základného modelu Watch. No nie je vylúčené, že druhé jablkové hodinky ešte tento rok predsa len dorazia. Napríklad na jesennom predstavení iPhonu 7.
Nové kúsky, ktoré vyčnievajú z radu, sa aj tak priebežne objavujú. Koncom roka sa, prekvapujúco, do rodiny Android Wear zariadení pridal kultový výrobca švajčiarskych hodiniek Tag Heuer. A model Connected si doteraz podľa mnohých magazínov (a aj laikov) drží titul najelegantnejšie smart hodinky na svete. Z trochu väčšej vzdialenosti sú na nerozoznanie od klasických hodiniek.
Tag Heuer Connected Zdroj: Tag Heuer
Majú kovové telo s časťami z titánu, detailne spracovaný strojček aj remienky a vizuál ciferníka na displeji s dizajnom z analógových hodiniek tejto značky. V skutočnosti je srdcom elegána Android Wear. Asi nie je potrebné prízvukovať, že lacný špás to nebude. Prvý pokus švajčiarskej firmy vo vodách smart hodiniek záujemcu vyjde na 1 500 eur.
Keď už sme pri tom, spojenie analógových hodiniek a smart funkcií sa v poslednom čase stáva trendom. Praktické spojenie potom dáva zákazníkovi naozajstné hodinky, ktoré netreba aspoň rok nijako nabíjať. Ale na druhej strane sú osadené aj rôznymi senzormi a bezdrôtovými modulmi.
Príkladom môže byť francúzsky Withings, ktorý už dlhšie predáva elegantné hodinky Activité. Sparťanský dizajn a na prvý pohľad nič zvláštne. Oceľové hodinky s odolnosťou do päťdesiat metrov vodného stĺpca. Až na druhý menší ciferník, ktorý dokáže zobraziť percentá plánu prejdených krokov, kalórií alebo stav batérie.
Tento systém sa na jedno nabitie udrží pri živote až osem mesiacov. Výhodou je tiež podpora všetkých troch mobilných platforiem. To ešte stále nie je také bežné. Withings má budúcnosť. To si musí myslieť i fínska Nokia, ktorá túto firmu nedávno odkúpila za 170 miliónov eur. Po predaji mobilnej divízie si Nokia hľadá novú cestu. Možno nositeľná technika bude pre ňu to pravé.
Keď sa technika rozpráva so svalmi
Zdroj: Myo
Nositeľná technika sa len rozbieha a čoskoro sa dočkáme ďalších náramkov, slúchadiel alebo prsteňov, ktoré budú spojením medzi človekom a strojom a v kontakte budú neustále. Možno sa tým zlepšia študijné výsledky, inému to zasa pomôže pri efektívnejšej práci. Veď čo by bolo efektívnejšie, než posúvanie alebo zoomovanie prezentácie na stretnutí s klientom len pomocou pohybu ruky. Stačí si na predlaktie nasadiť Myo.
Séria senzorov rozozná veľmi presne pohyb každého svalu v ruke. V spolupráci s gyroskopom a akcelerometrom sa tak rotovaním, dvíhaním ruky alebo rôznymi pohybmi zápästia, dlane a prstov ovláda prehrávanie hudby, videa, osvetlenia. Jednoducho všetko, čo by inak potrebovalo myš alebo diaľkový ovládač. Myo sa už dá objednať za dvesto dolárov.
Kedysi čisto analógová značka Fosil sa tiež vo veľkom púšťa do smart biznisu. Vytvorili preto novú sériu produktov s označením Q. Zaujímavosťou je, že sem patria analógové hodinky so smart funkciami aj model Q Founder s dotykovým displejom a Android Wear systémom, ktorý tiež môže mať analógový vzhľad, stačí si zmeniť vzhľad „ciferníka“.
Inak ponúka v podstate to isté, čo ostatní konkurenti. Odolnosť IP67, približne dňová výdrž batérie a rôzne dizajny remienkov. Analógové vyzerajú ešte lepšie. Napríklad Fosil Q Grant Chronograph v kombinácii kože a kovu s veľkým rímskym číselníkom. A pritom sa dokáže spárovať s iPhonom alebo Android smartfónom a meria aktivitu používateľa. Spätná väzba je cez nenápadnú farebnú LED diódu na zadnej strane, ktorá diskrétne informuje o nových správach alebo prichádzajúcom hovore. Výdrž batérie je sedem dní.
Ďalšia švajčiarska značka Mondaine sa tiež rozhodla okoreniť svoje hodinky smart funkciami. Rad Helvetica by mal byť možno určený pre grafikov. Ale jemné kontúry a použitie písma helvetica by mohli sadnúť každému. Podľa mnohých je Mondaine Helvetica 1 momentálne najkrajším kúskom medzi analógovými smart hodinkami na trhu.
Deveroux SW9 sú výrazne dostupnejšie a idú na to trochu inak – cez starý dobrý čierny ciferník a ručičky. Ale pod nimi je drobný jednoriadkový OLED displej, ktorý zobrazuje notifikácie o hovoroch a správach. Na zadnej strane nechýba senzor na meranie tepu srdca.
Náramok z iného uhla
Smart hodinky sú, samozrejme, v prvom rade o samotnom „strojčeku“. Náramok sa bral ako estetický doplnok. Pre niektoré značky, napríklad Apple, ako veľmi dôležitý doplnok. Google nedávno spustil projekt MODE, čo je štandardizovaný mechanizmus na jednoduché vymieňanie náramkov pre Android Wear hodinky. Pretože na personalizácii záleží, ak sa dá ciferník zmeniť dvoma kliknutiami, mal by mať každý možnosť meniť si podľa nálady aj náramok.
Ešte ďalej šiel start-up Blocks, ktorý na Kickstarteri vyzbieral viac ako 1,6 milióna dolárov. Náramok jeho hodiniek je tvorený zo samostatných vymeniteľných blokov. Podľa potreby to sú napríklad časti so SIM kartou, s ďalšou batériou, so senzorom kvality ovzdušia a veľa ďalšieho. Kompatibilné sú len s modelom hodiniek od toho istého start-upu. Prví mikroinvestori by sa mali svojho kusa dočkať v priebehu mája.
Život so senzormi
Nositeľná technika sa rozrástla aj mimo zápästia. A to dokonca tak, že dostáva vlastné označenia. Napríklad ako hearables alebo jednoducho smart slúchadlá. Stále sú to slúchadlá ako také. Ale tvorcovia ich tvorili s ohľadom na bonusové, nadštandardné funkcie. Hearables sú pomerne čerstvou záležitosťou a väčšina z nich sú projekty start-upov.
Prvou výnimkou je Sony. Na veľtrhu MWC v Barcelone pred dvoma mesiacmi zástupcovia firmy predstavili novú sériu nositeľnej techniky. Najprv do predaja príde Xperia Ear. Má formu miniatúrneho handsfree slúchadla. Ear je však v skutočnosti aj osobná digitálna asistentka.
Xperia Ear Zdroj: Sony
Hlasom upozorňuje na prichádzajúci hovor, prečíta novú správu a opýta sa, či si prajete hneď nadiktovať odpoveď. Alebo rozumie ďalším pokynom, ako hľadanie na Wikipédii či navigovanie. Filozofiou Sony je, že sa už končí doba, keď sa všetci pozeráme len do malých obrazoviek v našich dlaniach.
Ale isto sa dočkáme niečoho podobného aj od ďalších veľkých značiek. Alebo si nejaký start-up odkúpia. Jedným z adeptov môže byť Kokoon – prvé slúchadlá so vstavaným elektroencefalogramom. Kokoon je slovná hračka odvodená od slova zámotok alebo kukla. Ich cieľom je dostať človeka do akejsi kukly pokoja.
Stavané sú hlavne na kontrolu spánku. Plochý dizajn umožňuje ich nosenie aj v posteli počas spánku. Špeciálne melódie pomáhajú relaxovať a zaspať, funkcia rušenia okolitého hluku pomôže pri spaní v hlučnejšom prostredí a vstavané senzory presne detegujú fázy spánku. Takže slúchadlá zobudia v správny čas.
Kokoon Zdroj: Kokoon
Okrem toho ide aj o hudobné slúchadlá, na ktorých tvorcovia spolupracovali so známou audio značkou Onkyo. Predobjednávky sa už začali a pokojný spánok má vyjsť používateľa na 230 amerických dolárov.
Zaujímavou novinkou v oblasti nositeľnej techniky do uší je The Dash od spoločnosti Bragi. Označované sú skôr za malé počítače v ušiach. Unikátna je už samotná forma. Ide o masívnejšie štupľové slúchadlá, ale nemusia byť spolu vôbec prepojené káblom.
Sú vybavené vlastnou 4 GB pamäťou na počúvanie lokálnej hudby. Ak teda práve nestreamujú nejaký album cez smartfón. Podporujú potláčanie okolitého hluku. Ovládanie je dotykové, na jedno nabitie vydržia tri hodiny a sú odolné voči vode. Fungujú aj ako osobný tréner, pretože senzory zaznamenávajú tep srdca, rýchlosť pohybu a podobne. Na originálne smart slúchadlá si je potrebné odložiť tristo eur.
The Dash Zdroj: Bragi
Predávajú sa čoraz lepšie
Smart hodinky naberajú na popularite. Minimálne podľa prieskumu analytickej spoločnosti Gartner. Aj keď na tom už boli lepšie. V prvom štvrťroku sa ich predalo 4,1 milióna kusov. To je o milión múdrych hodiniek viac ako za rovnaké obdobie vlaňajška. Ale ak to porovnáme s posledným kvartálom 2014, predaj je polovičný. Vianočné nákupy zjavne urobili svoje. Lídrom je Apple a jeho Watch, ktoré majú 52-percentný podiel na trhu. Pred troma mesiacmi to bolo 63 percent. Zdá sa, že trh sa nasýtil. Alebo skôr Apple neprekvapil, aj keď čas na druhú generáciu už pomaly dozrieva. Hlavným konkurentom je Samsung Gear S2, ktorých sa predalo 1,3 milióna kusov, čo znamená 16-percentný trhový podiel.