Slovenský logistický sektor stojí pred výzvami, ktoré formujú jeho vývoj. Zmeny v reguláciách, rast nákladov a očakávania zákazníkov smerujú odvetvie k digitalizácii a ekologickým riešeniam. Odborníci však varujú, že trh sa mení a digitalizácia je nevyhnutná. Kľúčovým prvkom logistiky sa stáva pokročilá analýza dát pomocou umelej inteligencie (AI), vďaka čomu dokážu firmy lepšie predpovedať dopyt, optimalizovať trasy či zlepšiť efektivitu skladovania.

Chýbajúce diaľnice

Logistika sa vyvíja pod vplyvom technologických inovácií, ale aj meniacich sa ekonomických a environmentálnych podmienok. Slovensko ako krajina s výhodnou polohou v srdci Európy má potenciál, no čelí prekážkam. Medzi výzvy patrí nedostatočne rozvinutá dopravná infraštruktúra, ktorá komplikuje prepravu tovaru.

Okrem infra-štruktúrnych problémov spoločnosti čoraz viac pociťujú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Trh práce sa dynamicky mení a tlak na automatizáciu je z roka na rok silnejší. Preto platí, že firmy, ktoré investujú do nových technológií, dokážu ľahšie znižovať závislosť od manuálnej práce a zvyšovať efektivitu.

Digitálne riešenia, ako sú pokročilé systémy na správu dopravy (TMS) či AI na optimalizáciu trás sa stávajú súčasťou moderného logistického biznisu. Spoločnosti, ktoré sa neprispôsobia a neimplementujú tieto technologické inovácie, zanedbajú digitálne trendy a udržateľné riešenia, nezískajú konkurenčnú výhodu.

Spoločnosť Geis sa v tomto roku zameria na modernizáciu svojej flotily, pričom dôraz kladie na ekologické a technologicky vyspelé vozidlá. „V súčasnosti neplánujeme výraznú expanziu v oblasti skladových kapacít, zato však zabezpečujeme nové vozidlá do vlastnej flotily. Vo februári sme zakúpili päť cargo vozidiel a do konca prvého štvrťroka pribudnú ďalšie tri,“ uvádza prevádzkový riaditeľ Geis SK Lukáš Búzek.

Nové vozidlá sú vybavené najmodernejšími technológiami, spĺňajú ekologické normy Euro 6 a umožňujú efektívnejšie plánovanie prepravy. Pojmú až osemnásť paliet, pričom primárne budú operovať v západnej časti Slovenska. Vlastná flotila zvyšuje nezávislosť firmy a umožňuje flexibilnejšie reagovať na sezónne výkyvy v dopyte.

„Zakúpenie týchto vozidiel nám umožní efektívnejšie reagovať na výkyvy v objemoch prepravovaného tovaru a optimalizovať doručovanie. Do budúcnosti plánujeme rozšírenie flotily o nákladné e-trucky, čím podporíme naše záväzky v oblasti udržateľnej logistiky,“ dodáva L. Búzek s tým, že s ich pomocou nielen optimalizujú náklady a zvýšia flexibilitu, ale zároveň znížia uhlíkovú stopu.

Rast nákladov realitou

Zvyšovanie daňového zaťaženia či rast cien energií predstavujú pre logistické spoločnosti významné výzvy. Náklady na dopravu sa neustále zvyšujú a firmy musia hľadať spôsoby, ako minimalizovať ich dosah na konečnú cenu služieb. Využívanie pokročilých softvérových nástrojov na optimalizáciu prepravných trás s cieľom efektívnejšie plánovať dopravu a minimalizovať spotrebu paliva sa preto stáva nevyhnutnosťou.

„Každé zvýšenie povinných nákladových vstupov, ako je rast sadzby DPH či zavedenie transakčnej dane, má priamy vplyv na celkové náklady na prepravu. Tieto náklady sa nevyhnutne premietnu do cien prepravných služieb, čo znamená, že konečný zákazník zaplatí viac,“ upozorňuje L. Búzek.

Pre rast cien energií sa firmy sústreďujú na optimalizáciu prevádzky a implementáciu úsporných opatrení. V rámci nehnuteľností Geis využíva sofistikovaný inteligentný systém energetického manažmentu na riadenie a správu energií. Prioritou sú aj investície do obnoviteľných zdrojov energie, ako je fotovoltika. „Tieto kroky nám pomáhajú znížiť náklady na energie a prispievajú k dosiahnutiu našich dlhodobých cieľov v oblasti udržateľnosti, ako sú napríklad zníženie uhlíkovej stopy.“ 

Ďalšie dôležité správy

Envien Group
Neprehliadnite

Európska dekarbonizácia naráža na problémy v legislatíve