Kempovanie na Slovensku je za zenitom. Svedčí o tom nielen pohľad do štatistík. Na otázku TRENDU, aká je aktuálna obsadenosť, vlani reagovala väčšina oslovených prevádzkovateľov táborísk.
Tento rok z jedenástich oslovených žiadne. Teda až na jednu výnimku. „Bohužiaľ, nemôžem vám požadované informácie poskytnúť, pretože kemping bol posledné dve sezóny mimo prevádzky,“ uviedol Viktor Maťovčík z ATC Turiec.
Ponuka sa zúžila najmä na východe
Podobný osud postretlo v posledných mesiacoch viacero autokempingov. Podľa údajov Štatistického úradu SR skončilo za posledný polrok päť kempov. Bez života je kemp v Chminianskej Novej Vsi, kemping Blatnica neotvoril už tri roky, trvalo uzavreté je aj ATC Nána.
Slovensko v číslach: Minulý rok prekvapivo neprežilo len minimum firiem
Od jari 2020 sa celková kapacita kempov na Slovensku znížila o viac ako sedemtisíc miest, teda o pätinu. Zvlášť na východe a juhovýchode krajiny, kde sa nachádzajú tri atraktívne národné parky – Slovenský raj, Slovenský kras a Poloniny, je verejných táborísk ako šafranu. A to patria k tým najlacnejším: napríklad jeden deň v nich vyjde štvorčlennú rodinu s autom a so stanom len na desať eur.
Priemerná cena je zhruba dvojnásobná. Dospelý zaplatí za jeden deň najčastejšie okolo štyroch eur, podobnú taxu si kempy účtujú za stredne veľký stan, deti vyjdú na 2,50 eura, auto zaparkujete priemerne za 2,70 eura, karavan zhruba za dvojnásobok. Účet za jednodňové rodinné stanovanie sa tak pohybuje najčastejšie ľahko nad dvadsiatimi eurami.
Holanďania účtujú ceny inak
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?