Samostatné Slovensko nebolo nikdy také zelené ako v súčasnosti. Lesné pozemky sa rozprestierajú na viac ako dvoch miliónoch hektárov a pokrývajú 41,3 percenta plochy štátu. To je o sedem percentuálnych bodov viac ako v roku 1940 a päť percentuálnych bodov viac ako v roku 1960. A výrazne viac ako európsky priemer.

Po Nežnej revolúcii pribúdalo každý rok priemerne tisíc hektárov nového lesa. Na každého Slováka tak v súčasnosti pripadá 0,36 hektára lesného porastu.

Rozrastanie slovenských lesov sprevádzajú zmeny v ich druhovej štruktúre. Znižuje sa najmä podiel smreka, ktorý je chúlostivý na vietor, mráz, sucho a podmáčanie. Na konci roku 2021 smreky tvorili už iba 21,5 percenta lesov.

„V porovnaní s jednotlivými regiónmi Európy má SR najnižšie zastúpenie prevažne ihličnatých lesov,“ konštatuje Správa o lesnom hospodárstve, ktorá vyšla pred niekoľkými týždňami. Najčastejším druhom je buk s podielom takmer 35 percent.

Menej priaznivá je veková štruktúra lesov na Slovensku. Prevažuje mladá výsadba – často následok kalamitnej ťažby – a staré porasty. Stromov „stredného veku“ je relatívne málo. Priemerný vek stromov presahuje 70 rokov. V dôsledku týchto trendov v krajine kulminuje zásoba drevnej hmoty. Na jeden hektár pripadá 279 kubíkov dreva s kôrou, čo je viac ako vo všetkých ostatných európskych regiónoch.

Hodnota tohto živého národného pokladu sa za posledné dva roky významne zvýšila. „Rast priemerného speňaženia ihličnatého surového dreva sa začal koncom roka 2020,“ približuje Igor Viszlai, hovorca Národného lesníckeho centra (NLC).

Listnaté drevo sa začalo zdražovať až v druhej polovici roku 2021. V oboch prípadoch cenový rast skončil v treťom štvrťroku 2022. „V poslednom štvrťroku 2022 možno očakávať miernu korekciu,“ odhaduje I. Viszlai.

Drevo namiesto plynu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa