Z garážového start-upu vyrástla firma, ktorá generuje milióny eur ročne a už štvrtý rok po sebe zdvojnásobuje tržby. A zdá sa, že americký sen v slovenskom kroji sa nekončí. Spoluzakladateľ firmy Šimon Šicko tvrdí, že cieľom je zhodnotiť firmu na sto miliónov eur. Dnes má zhruba polovičnú cenu.
Štúdio Pixel Federation vlani dosiahlo tržby 13,8 milióna eur, zisk bezmála tri milióny a rastie takmer geometrickým radom už štyri roky po sebe. Pritom všetko vzniká len vďaka počítačom a kreativite skupiny ľudí. Čo to s vami urobilo?
Mám rešpekt pred tým, čo sme dosiahli. A snažím sa ostať pri zemi, nebyť arogantný.
Pred piatimi rokmi partička vášnivých hráčov z garáže, dnes firma zaujímavá aj z pohľadu štátneho rozpočtu. Dá sa taký rast zvládnuť?
Uvedomili sme si s Mariánom [Marián Fridrich je projektový šéf a spoluzakladateľ firmy – pozn. TREND], že ak chceme postaviť naozaj veľkú firmu a robiť dlhodobý biznis, musíme vybudovať silnú vrstvu manažmentu, nastaviť pozície a procesy a začať plánovať. Časy, keď sme ako zakladatelia riešili všetko sami, sú preč.
Momentálne máme pod sebou vyše dvadsať manažérov a firma je nastavená tak, že v lete som mohol s rodinou na mesiac odísť do Silicon Valley a riadiť ju cez e-maily.
Akú budúcnosť pripravujete firme?
Stabilný a dlhodobý ekonomický rast. Nechceme svoj podiel vo firme predať. Chceme byť na Slovensku a postupne budovať veľkú firmu.
Vo firme máte dvoch veľkých investorov – Martina Blaškoviča a Petra Lukeša, ktorí vlastnia spoločne 68 percent spoločnosti. Aké majú slovo?
Rozhodovacie právomoci ostali podľa spoločenskej zmluvy zakladateľom, takže do každodenného riadenia firmy ani stratégie rozvoja nám absolútne nezasahujú. Raz za dva mesiace sa na spoločných stretnutiach rozprávame o stratégii. To, že nezasahujú, je super. Som im za to vďačný, pretože by som stratil motiváciu, keby to tak nebolo.
Ste si istí, že osud firmy máte vo vlastných rukách, že vás neprehlasujú, keď im to bude vyhovovať?
Na odvolávanie konateľov a iné podstatné veci je potrebná väčšina 69 percent, takže nie. Investori majú kontrolu len nad rozdeľovaním dividend, tak to bolo dohodnuté na začiatku. Možno by som to cítil inak, keby mal ten podiel jeden človek, ale takto to ako hrozbu nevnímam, ani sme zatiaľ žiadne zásadné konflikty alebo pnutia nemali. Každý má svoje názory na chod firmy a musíme sa dohodnúť. Sú to bystrí ľudia, ktorým vyhovuje, ako firma pod naším vedením rastie.
Plánujete meniť nastavenie podielov vo firme po určitom zhodnotení vkladu investorov?
Investorom sa už vstupný kapitál vrátil tisícpercentne a je pravda, že do budúcnosti by sme chceli príjmy nastaviť viac v náš prospech. Know-how držíme v rukách ja s Mariánom a v tom sa cítime byť silní. Na druhej strane, bez ich investície by Pixel možno vôbec nebol. Po vstupe Martina Blaškoviča sme potrebovali na rozbeh prelomovej hry TrainStation ešte ďalšie peniaze. Rokovali sme s viacerými investormi a Peter Lukeš konal najrýchlejšie. Mal však podmienku, že bude mať rovnaký podiel ako druhý investor.
Okrem toho sedieť každé dva mesiace v zasadačke s ľuďmi, ktorí robia biznis dlhé roky a všeličo preskákali, je pre mňa veľká škola. A napokon, investori sú výborná ručná brzda, poistka. Bez nich by sme sa možno utrhli z reťaze a míňali oveľa viac a zbytočne.
Máte know-how a už aj peniaze. Nemali ste chuť založiť novú firmu a rozbehnúť všetko odznova, aby ste neprichádzali o dve tretiny zisku?
Máte už predplatné?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň