Návrh ministerstva financií, ktorý by zásadným spôsobom zmenil spôsob fungovania provízií za predaj finančných služieb na Slovensku, prekvapil sprostredkovateľskú brandžu. Aj preto, že vopred s ňou nik navrhované zmeny nepreberal. Riaditeľ slovenského OVB Jaroslav Vonkomer pripomína, že sprostredkovatelia sú podstatnou súčasťou finančného systému – pomáhajú klientom získať nižšie úroky na úver, prípadne sa im starajú o sporenie na dôchodok. Novela by podľa neho pre množstvo subjektov znamenala koniec.

Ako vnímate navrhované zmeny?

Dajú sa rozdeliť do dvoch častí – tá prvá sa týka transpozície smernice IDD do slovenského práva. Ide jej hlavne o transparentnosť, zvýšenie požiadaviek na sústavné vzdelávanie. To sú dlho očakávané zmeny, ktoré jednoznačne vítame. Tá kontroverzná vec je návrh ministerstva financií. Sú v ňom skĺbené výplaty poistného a výška provízie, odkupná hodnota, daňová uznateľnosť nákladov pre banky a poisťovne. Priznám sa, že je to zmena, o ktorej sa na trhu dlho hovorilo, že ministerstvo s niečím príde. To, čo bolo také prekvapivé a neočakávané, bola tvrdosť tej zmeny. Z nášho pohľadu – a my sme aktívni v 14 krajinách Európy a máme slušný prehľad o podmienkach – taký tvrdý návrh podmienok nie je ani v jednej z týchto krajinách.

Ako tam vyzerajú podmienky?

Ak by som to mal porovnať s benchmarkom, s najlepšou praxou z týchto krajín, tak slovenský návrh je ďaleko mimo nej. Osobne vnímam ten návrh ako nevyvážený a pre trh doslova likvidačný. A čo je horšie, myslím, že jeho dôsledky by výrazne znevýhodnili sprostredkovateľov a obmedzili spotrebiteľov. Nepriniesli by žiadny osoh, práve naopak. Na druhej strane sa snažím veci vnímať pozitívne, beriem to ako návrh, ktorý otvoril diskusiu a nie je konečný. Očakávam, že v najbližších týždňoch prebehnú rokovania so zástupcami finančného trhu, a verím a dúfam, že sa nájde akceptovateľné riešenie.

Nie je to prvýkrát, čo sa smernica na Slovensku v oblasti sprostredkovania zásadne upravuje v neprospech trhu.

Problém je, že ochranu spotrebiteľa nijako neposilňuje. Pritom taký tvrdý zákon o sprostredkovaní, ako je ten náš platný, nemá v súčasnosti žiadna krajina. Ak sa pozriete do Česka, tam majú regulované tri oblasti – poistenie, investovanie a úvery, my máme šesť. Teda absolútne všetko. To, čo mi možno prekáža, že akoby si nik nekládol otázku, čo vlastne spotrebiteľom, inštitúciám a štátu sprostredkovanie prináša. Lebo tých prínosov je veľa. Sprostredkovateľ, na rozdiel od finančných inštitúcií, stojí na strane klienta. Sprostredkovateľ je taký architekt: naplánuje stavbu, až potom vyberá materiály z ponuky na trhu. To finančné inštitúcie dokážu len sčasti.

Koho sa návrh ministerstva dotkne z finančných inštitúcií najviac?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa