Keď vlani na konci júna požiadala Arca Investments o ochranu pred veriteľmi na základe štátnej ochrany podnikov pred pandémiou, asi nikto netušil, že o rok na tom finančná skupina nebude oveľa lepšie.

Firma a jej dcérske spoločnosti stále nesplácajú obrovské dlhy. Plán na oddlženie ešte nie je hotový a okolo investora z Londýna je podozrivé ticho. Arca síce tvrdí, že s Blantyre Capitalom stále rokuje, ale veritelia, ktorí musia schváliť všetky jej kroky, o záhadnom investorovi nič nevedia.

Čo sa podarilo

Šéfovi zadlženej skupiny Rastislavovi Veličovi sa za rok darilo predsa len lepšie. Okrem toho, že úspešne predal dom v Bratislave, Arca požiadala o oddlženie v Česku aj na Slovensku. V oboch prípadoch jej reštrukturalizáciu dlhov súdy schválili, hoci sa ešte rokuje o tom, kde sa bude konať gro oddlžovacieho procesu.

„Uplynulý rok bol náročný a plný rokovaní a príprav reorganizácie celej skupiny,“ hodnotí obdobie hovorca Arcy Capital Ondřej Pechar. Reorganizáciou sa myslí najmä upratanie v akcionárskej štruktúre skupiny, ktorá je pomerne neprehľadná, čo desí aj samotných veriteľov.

Pavol Krúpa
Neprehliadnite

Pavol Krúpa: Šéfom Arcy ide o uspokojenie seba a nie veriteľov. Premárnili čas aj peniaze firmy

Veľa sa, naopak, udialo na mediálnom poli. Imidž finančnej skupiny, ktorá ešte pred rokom a pol sľubovala šesťpercentné výnosy, poškodili spory s jej bývalým spolumajiteľom Pavlom Krúpom aj neférová či slabá komunikácia s veriteľmi a ich právnymi zástupcami.

Tí sa ani za rok nedozvedeli, ako sa chce Arca ozdraviť. Dostávali len kusé informácie o jej hospodárení a neistých plánoch, ako z dlhov von. Okrem toho si niektorí odniesli nepríjemnú skúsenosť o spochybňovaní svojich pohľadávok. Vedenie Arcy sa až na konci júna odhodlalo osobne čeliť mase veriteľov, ktorým dlhuje stovky miliónov eur.

Informačné sito

Aj preto veritelia nehodnotia rok so zadlženou Arcou pozitívne. „Doterajší postup Arcy nahráva záverom o nepoctivom zámere jej predstaviteľov,“ hodnotí skúsenosti hovorkyňa investičného fondu IFIS Kamila Svobodová. Ten zastupuje veriteľov Arcy s pohľadávkami v objeme 1,7 miliardy korún (vyše 66 miliónov eur).

Medzi výčitkami spomína napríklad nepružnú spoluprácu vedenia firmy s veriteľmi či málo informácií o jej skutočnom majetku. IFIS dokonca podal trestné oznámenie na šéfov Arcy Investments, pretože ich podozrieva z protiprávneho konania tým, že brali ďalšie pôžičky v čase, keď firma bola v úpadku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa