Lyžovanie nie je na Slovensku zábava pre chudobných. Ako ukazuje už šieste vydanie veľkej cenovej mapy pokrývajúce bezmála 200 stredísk na Slovensku aj v blízkom zahraničí, jednodňová lyžovačka vyjde štvorčlennú rodinu priemerne na 120 eur.

Túto sumu navyše ťahajú nadol malé svahy, ako sú Poráč, Kokava či Cigeľ, ktoré boli do porovnávacieho hodnotenia zaradené prvý raz. Vo väčších areá-loch s dĺžkou zjazdoviek viac ako päť kilometrov sa cena celodenného skipasu pre dospelého pohybuje okolo 39 eur a detský stojí v priemere 30 eur. Dvoch dospelých s dvoma 10-ročnými deťmi tak vyjde jeden deň na snehu na 138 eur.

Citeľné zvýšenie

Prevádzkovatelia vlekov zdražili oproti minulej sezóne v priemere o sedem percent. Niektorí však siahli na ceny razantnejšie. „Museli sme zohľadniť zvyšovanie DPH z desať na 23 percent oproti predchádzajúcej zime,“ zdôvodňuje Michal Rusiňák, marketingový manažér skiareá-lu Bachledka. „Toto nevyhnutné zdraženie nám umožňuje zachovať kvalitu poskytovaných služieb a podporiť dlhodobý rozvoj strediska,“ dodáva. Dôkazom je nová šesťsedačková lanovka s ochrannými bublinami, ktorú vybudovali v doline Franková.

„Lyžiarska sezóna sa zatiaľ vyvíja veľmi dobre. Napriek nedostatku prírodného snehu sa nám podarilo technicky zasnežiť všetky tri doliny a celé stredisko je v plnej prevádzke,“ pochvaľuje si M. Rusiňák. „Sezóna sa rozbehla štandardne, k dnešnému dňu je otvorených 172 kilometrov zjazdoviek, väčšina stredisk začala prevádzku,“ zhrnul situáciu k 3. januáru Bohuš Hlavatý, výkonný riaditeľ združenia Lavex, ktoré zastrešuje vyše 200 subjektov.

Vlekári už na jeseň označili zvýšenie dane z pridanej hodnoty o trinásť percentuálnych bodov schválené v rámci konsolidačného balíčka za drastické. Obávajú sa, že stratia konkurencieschopnosť voči najbližším trhom. V Česku sa totiž na skipasy vzťahuje sadzba DPH dvanásť percent, v Rakúsku desať percent a v Poľsku dokonca len osem percent.

infografika, slovensko, lyzovanie, skipas
Zdroj: TREND

Nízke zľavy pre deti

V cenovej mape sa však zatiaľ rozdiely príliš neprejavili. V sledovaných poľských strediskách vzrástli medziročne ceny skipasov v priemere o deväť percent, v rakúskych a nemeckých približne o sedem percent, teda podobne ako na Slovensku. Iba Česi zdražili výrazne menej, o dve percentá. Celodenný skipas vyjde v Česku v priemere na 31 eur pre dospelého a 23 eur pre dieťa.

V sledovaných rezortoch v Poľsku zaplatí dospelý záujemca o jednodňovú lyžovačku v top sezóne 37 eur, dieťa 31 eur. V rakúskych strediskách, ktoré zväčša ponúkajú desiatky kilometrov zjazdoviek, sa priemer pohybuje okolo 56 eur pre dospelého a 29 eur pre dieťa. Tieto čísla odhaľujú nešvár poľských a slovenských cenníkov: nízke zľavy pre deti. Zatiaľ čo v Rakúsku ponúkajú detský skipas štandardne asi za polovicu ceny pre dospelého, na Slovensku je zľava pre malých lyžiarov iba 23-percentná a v Poľsku 16-percentná. 

DPH pre vlekárov pod paľbou kritiky
Prevádzkovatelia skiareálov označujú zvýšenie DPH za ich služby z desať na 23 percent za nespravodlivé. „Všetky športové zariadenia sú zahrnuté v päťpercentnej sadzbe DPH s výnimkou lyžiarskych stredísk, kde je 23 percent. Na to podľa nás neexistuje žiadny reálny dôvod, lyžovanie a pobyt na čerstvom vzduchu je rovnako zdraviu prospešné ako akýkoľvek iný pohyb,“ argumentuje výkonný riaditeľ združenia Lavex Bohuš Hlavatý. Lyžiarske strediská podľa neho potrebujú najmä predvídateľné podnikateľské prostredie, komunikáciu pri príprave legislatívnych návrhov a rozumnú štátnu energetickú politiku.