Územie Slovenska je rozdelené medzi takmer tritisíc obcí. To na prvý pohľad nevyzerá ako závratné číslo. Väčšina z nich sú však malé dediny. Dovedna 734 obcí má od 500 do 999 obyvateľov, ďalších 585 dedín je s 250 až 499 obyvateľmi a 543 má populáciu ešte menšiu. V dôsledku toho nemajú dostatok personálnych kapacít a značnú časť ich rozpočtu zhltne chod samosprávy, takže nemôžu svojim obyvateľom poskytovať služby v takom rozsahu a na takej úrovni ako väčšie obce.

Tak silno rozdrobená samospráva je vo svete výnimočná. V krajinách OECD pripadá na jednu obec priemerne 9 115 obyvateľov. V Izraeli je to viac ako 31-tisíc, v Austrálii 40-tisíc a v Južnej Kórei dokonca 220-tisíc. Slovenský priemer 1 850 obyvateľov na jednu obec je extrémne nízky aj v rámci Európy. Priemer Európskej únie je 5 670 obyvateľov na obec, v Nemecku je to sedemtisíc obyvateľov, v Poľsku vyše 15-tisíc a v Dánsku 56-tisíc. Jedinými krajinami, kde je to menej ako dvetisíc, sú okrem Slovenska ešte susedné Česko a Francúzsko.

„Rozdrobenosť samosprávy je problém nielen v súvislosti s ne-efektívnym nakladaním s finančnými zdrojmi, ale aj v súvislosti so zabezpečovaním kompetencií a poskytovaním služieb pre občanov,“ priznáva hovorca Ministerstva vnútra SR Matej Neumann. Reformu systému miestnych samospráv mala v tomto storočí v pláne prakticky každá vláda, ale žiadna do osieho hniezda nepichla. Odpor zdola proti zmenám je totiž zanovitý.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa