Keď reportér TRENDU prichádza do areálu podniku Prefa invest v Sučanoch pri Martine, hneď zistí, čo tento podnik vyrába. Areál je pokrytý panelmi rôznych rozmerov a tvarov od okrúhlych kanalizačných rúr až po ozrutné väzníky zo železobetónu.
„Máme tu prefabrikované panely na stavbu dvoch obchodných domov, ktoré meškajú s výstavbou,“ prezrádza výkonný riaditeľ spoločnosti Prefa invest Milan Duhár. Aj táto príhoda načrtáva problémy, ktoré zažíva stavebníctvo na Slovensku. Výrobné podniky nemajú problém rýchlo vyrobiť prefabrikované diely na stavby, ale stavebné konanie je také pomalé a nevyspytateľne, že materiál im potom stojí v sklade. Trpí tým výstavba, ale aj samotní výrobca, keďže mu tovar blokuje priestor skladu. Pritom na západe sa bežne stavia rýchlejšie a dodávky materiálu dokážu výrobcovia robiť just-in-time.
Drevodomy stále bojujú s predsudkami, napriek tomu ich pribúda
Rýchlosť ako bonus
Práve prefabrikované panely by mohli výstavbu na Slovenku aspoň čiastočne zrýchliť. Oproti monolitným či klasickým murovaným stavbám majú niekoľko výhod. Môžu sa rýchlo a kvalitne vyrobiť pod strechou fabriky, čím sa eliminuje ich degradácia na stavbe vplyvom počasia. Prefabrikáty sa zároveň dokážu prispôsobiť a dajú sa vyrobiť presne na mieru projektu.
Rýchlosť nie je len vo výrobe, ale aj pri samotnej montáži budovy z prefabrikátov. Stavba z nich sa môže poskladať ako lego oveľa rýchlejšie než vytváranie monolitickej konštrukcie na stavbe. Na stavbe stačí oveľa menší počet ľudí a menej stavebnej techniky. Stavenisko tak môže byť menšie a lepšie zorganizované.
„Na stavbu chodíme s tromi až piatimi ľuďmi a so stavebnou technikou,“ opisuje bežný postup M. Duhár. Na stavbe sú sami, čo je takisto výhoda. Pri výstavbe monolitických či murovaných stavieb je na stavenisku podstatne väčší ruch a partie chlapov sa tam striedajú a miešajú dokopy.
Rýchlosť výstavby vyhovuje najmä stavebným firmám, ktoré stavajú na princípe just-in-time, založenom na prísune materiálov vtedy, keď ich potrebujú. Po stavenisku sa tak zbytočne nepovaľujú hory tehál či izolácie, ktorú rozfúka vietor. Okrem toho sa nemusí čakať na nábeh pevnosti betónu pod holým nebom.
„Takto sme napríklad dodávali na stavbu v centre Londýna, kam viedla jednosmerná ulica. Navyše je to oveľa bezpečnejšie, lebo sa vám po stavbe neprechádza veľa ľudí,“ pripomína Martin Fenčák, výkonný riaditeľ spoločnosti Peikko, ktorá sa špecializuje na spojovací materiál pre prefabrikáty.
Problémom na Slovenku je to, že stavby zväčša realizujú veľké stavebné firmy, ktoré majú zatiaľ dosť pracovnej sily a tú chcú na stavbe využiť, pretože je stále relatívne lacná. „Tento prístup má svoje limity, aj preto cítime zvýšený dopyt po našich skeletoch a ich stavbe na kľúč,“ dodáva. M. Duhár.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?