Alon Cohen, zakladateľ a bývalý šéf softvérovej firmy CyberArk, zameranej na kybernetickú bezpečnosť, nevyzerá ako milionár. Firma, ktorú zakladal pred dvoma dekádami, však vlani dosiahla tržby viac ako 340 miliónov dolárov.

V elitnej jednotke

Už ako desaťročný prišiel o otca. „Rýchlo som pochopil, že musím byť nezávislý,“ rozpráva izraelský podnikateľ. V mladosti obľuboval futbal aj počítače a tie si napokon vybral. Po strednej škole pôsobil sedem rokov v elitnej vojenskej jednotke a venoval sa najmä IT bezpečnosti. Už ako 25-ročný riadil v armáde tím programátorov, z ktorých neskôr zostavil základ svojej firmy.

Na nápad venovať sa kybernetickej bezpečnosti prišiel prozaicky. „Na vojne som písal zaľúbené listy jednej Britke. Niekto sa nabúral do môjho počítača, ktorý bol v bezpečnej vojenskej sieti. Vytlačil moje e-maily a dal ich kolovať. Vtedy som pochopil, že aj zabezpečená vojenská sieť má problém,“ spomína A. Cohen.

Dva roky písal softvér na odhaľovanie hackerov v pivnici svojho domu a prototyp dokončil na konci roku 1998. Firmu nazval CyberArk, čo je podľa neho niečo ako Noemova archa v kybernetickom priestore.

Startup založil so spolužiakom zo strednej školy Udim Mocadym, ktorý firme šéfuje dodnes. „Dôležité je vybrať si partnera v podnikaní a ja som si vybral výborne. Budovanie firmy je ako šliapanie do hôr v Nepále,“ dodáva A. Cohen.

Sťahovanie do USA

Postupne najímal čoraz viac ľudí a vylepšoval prototyp softvéru. Nemali však zákazníkov. Izrael je malý trh a ani lokálne banky im nechceli požičať na expanziu. Rozhodol sa, že firmu presťahuje do amerického Bostonu. Bolo to praktickejšie, v Izraeli bolo vtedy pri zakladaní firmy veľa byrokracie, v USA to bolo jednoduchšie.

„Nevedel som dobre po anglicky, ale môj partner ju ovládal plynule. Navyše som mal napríklad pri zariaďovaní kancelárie kultúrny šok,“ spomína podnikateľ. Jeho americká manažérka chcela drahší nábytok, on lacnejší, keďže firma sa len rozbiehala. „Nechápal som, že pracovným stolom a nábytkom v USA musím firmu aj reprezentovať,“ dodáva dnes A. Cohen s úsmevom. Napokon aj tak kúpil ten lacnejší nábytok.

Prečo sa darí fintechom v Izraeli

Zdroj: Jozef Ryník

Ich bezpečnostný softvér sa začal

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa