Slovensko nezažilo ni-kdy v histórii taký neistý úvod roka ako v súča-s-nosti. Druhá vlna pandémie sa vymkla spod kontroly a pre rastúci počet pacientov hrozí kolaps nemocníc. Vláda namiesto ponôs na pomalé otváranie škôl čelí výz-vam na dočasné prerušenie výroby v pros-perujúcich fabrikách.

Pred takouto vážnou hrozbou domáci trh práce ešte nikdy nestál. „Minulý rok sme zaznamenali jednu z najhorších recesií v histórii. V takejto situácií si zatvorenie fabrík neviem dosť dobre predstaviť, lebo takéto tvrdé opatrenie by pre mnoho firiem bolo likvidačné,“ hovorí pre TREND Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov.

V dnešnej rýchlej dobe totiž zákazníci nie sú ochotní niekoľko týždňov čakať na výrobky nesúce označenie made in Slovakia. S vysokou pravdepodobnosťou by slovenských dodávateľov nahradili konkurenčnými firmami zo zahraničia. „Dlhodobé zatvorenie fabrík povedie k nedostatku peňazí na financovanie zdravotníctva. Plošné prerušenie výroby totiž v štátnom rozpočte okamžite spôsobí obrovské výpadky na daniach aj odvodoch,“ dodáva M. Hošták.

Domáca ekonomika ročne vyprodukuje hodnoty približne za 90 miliárd eur. Z tohto pohľadu len mesačné zastavenie výroby vyjde krajinu na 7,5 miliardy eur. Navyše reálne škody by boli oveľa vyššie, keďže pre továrne je nemožné zo dňa na deň vrátiť výrobu na pôvodnú úroveň.

Vláda je proti zatvoreniu fabrík

„Zatvorenie fabrík si nemôžeme dovoliť. To by nám skrachovala celá ekonomika a už aj v súčasnosti platné obmedzenia vyjdú na jednu miliardu eur,“ zdôrazňoval premiér Igor Matovič. O spomínané peniaze krajina príde v prípade, že väčšina obchodov ostane zatvorená do konca februára. K takému záveru prišli analytici ministerstva financií pracujúci v Inštitúte finančnej politiky.

V prípade dlhšieho trvania lock-downu môže byť konečný účet vyšší aj o niekoľko stoviek miliónov eur. Časť odborníkov totiž považuje za nereálne, že by sa v najbližších mesiacoch znova otvorili všetky obchody, divadlá, fitnescentrá či hotely.

Trh práce sa nevyvíja jedným smerom, je to skôr skákajúce. To priamo súvisí s rôznymi nariadeniami, ktoré neprichádzajú systematicky.
Nikola Richterová, hovorkyňa portálu Profesia

Už aj tak zložitá situácia sa môže ešte väčšmi skomplikovať v prípade, že sa šírenie covidu-19 vymkne spod kontroly aj v ďalších štátoch Európskej únie. V takom prípade totiž klesne dopyt po slovenských produktoch a výroba sa v domácich závodoch zníži rovnako ako počas prvej vlny pandémie.

Ministerstvo financií ešte koncom minulého roka počítalo, že v prvom štvrťroku 2021 bude hospodársky rast na úrovni 3,5 percenta hrubého domáceho produktu. „Na to môžeme rovno zabudnúť. Budeme radi, ak skončíme v pluse,“ hovorí I. Matovič. Premiér vidí možnosť tlmenia hospodárskych škôd v plošnom testovaní, ktoré podľa neho v súčasnej situácii ako jediné urýchli otváranie obchodov a návrat detí do škôl.

Výzvy na zastavenie výroby

Naozaj vážne hospodárske problémy nastanú v prípade, že sa nepodarí zastaviť šírenie vírusu. Pri kolabujúcich nemocniciach politici len ťažko zvládnu obrovský tlak na zatváranie fabrík.

Ako prví na dočasné prerušenie výroby vyzvali najviac vyťažení nitrianski zdravotníci a postupne sa k nim pridali niektorí zástupcovia samosprávy. „Súčasný systém, v ktorom predstavitelia vyšších územných celkov, štátu, miest a obcí vyzývajú na úplné zatvorenie ekonomiky bez akejkoľvek predstavy, čo to spôsobí, je pre Slovensko cestou do pekla,“ upozorňuje pre TREND výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Kritickú situáciu sa mnohí zamestnávatelia snažia zvládnuť pravidelným testovaním pracovníkov.

graf, index trhu race
Zdroj: Trend.sk

Keďže firmy presne vedia, koľko ľudí u nich pracuje, je pre ne jednoduchšie naplánovať počet odberných miest, zdravotníkov, počet testov či likvidáciu zdravotného odpadu. Na rozdiel od štátu sú veľké závody schopné svojich zamestnancov testovať aj niekoľkokrát počas jedného týždňa. Práve takýto model niektorí odborníci považujú za oveľa efektívnejší ako celoplošné testovanie všetkých obyvateľov Slovenska počas každého víkendu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa