Rok 2020 vstúpi do dejín z mnohých dôvodov a tým hlavným bude Covid-19. Nakoľko komplexne zmení náš život, zatiaľ nie je jasné

Isté však je, že pandémia zmenila spôsob, akým sa budeme v budúcich rokoch zabávať. Vo virtuálnom svete typu Fortnite sa môže usporiadať vystúpenie hiphopového kúzelníka Travisa Scotta, na ktoré „príde“ dvanásť miliónov ľudí, a milióny divákov zároveň môžu z obývačky sledovať koncert niekoľkých najväčších hviezd svetovej populárnej hudby. Festivaly nám síce chýbajú, ale aj účasť na niečom takmer rovnako dobrom z pohodlia domova má niečo do seba.

Že to robíme len krátkodobo a hneď, ako bude možné vyraziť za kultúrou „normálne“, tieto možnosti zasa zmiznú? Jedno z najväčších hollywoodskych štúdií Warner Bros., ukázalo, že to s návratom do normálu nebude až také horúce. Na budúci rok chystá dvadsiatku veľkých premiér a spolu s kinami ich zároveň bude vysielať na svojej streamovacej platforme HBO Max. Zdanlivo bezvýznamná informácia, ktorá vychádza z obmedzenia pre pandémiu, je v skutočnosti najväčšou revolúciou vo filmovom svete od vynálezu videokaziet. Hollywood sa totiž rozhodol, že kiná nepotrebuje. A vlastne je dobré si túto otázku položiť: Potrebujeme kiná?

Za pár eur mesačne máme prístup k väčšine nových seriálov a filmov, v budúcom roku bude ponuka ešte lepšia (do východnej Európy má prísť HBO Max aj Disney Plus) a nikto nevie, ako to bude s otvorením kín. Až potiaľto to vyzerá tak, že s kinami je amen, rovnako ako so stovkami kancelárskych miest, ktoré by mali zostať prázdne pre virtuálne porady cez Teams alebo Zoom.

Ale ako správne pripomenul zakladateľ a šéf Seznamu Ivo Lukačovič, ľudská prirodzenosť sa nedá zmeniť. Tou hlavnou ľudskou vlastnosťou je túžba po spoločnosti, po vzájomnej blízkosti a spolupatričnosti.  Preto budú zamestnanci tlačiť na svojich šéfov, aby bol home office možnosť, nie povinnosť. Preto sa ľudia budú tešiť na hudobné festivaly, aj keď ich z nich bude bolieť hlava. Preto sa prinajmenšom tí, ktorí na ne chodili v roku 2019, vrátia aj do kín. Je ohromný rozdiel pozerať doma osamote Netflix a vyraziť do kina na najnovší veľkofilm Christophera Nolana.

Kolektívna skúsenosť je tmelom spoločnosti. Napokon, aj pandemická skúsenosť spoločnosť spojila, hoci možno len nachvíľu. Rovnako fungujú veľké športové udalosti. A tie kultúrne tiež.

Takže späť k otázke: Potrebujeme kiná? Možno ich tak úplne nepotrebujeme, ale mali by sme sa snažiť, aby zostali otvorené. V tom sa možno Hollywood tak trochu prepočítal.