Zisk bol vlani 99 miliónov eur, o polovicu viac ako predvlani a len o trinásť miliónov eur menej než v dodnes rekordnom roku 2016. No pravda je aj to, že v minulom roku stúpol dovoz potravín na Slovensko takmer o šesť percent, na bezmála štyri a pol miliardy eur. A to je už viac, než produkuje celé domáce potravinárstvo.
Vývozy slovenských potravín vlani dokonca klesli o percento, na zhruba 2,8 miliardy eur. Výsledkom je ďalšie prehĺbenie pasívneho salda obchodu s potravinami na 1,65 miliardy eur. Ide o neželaný rekord, navyše pri závratnom tempe devätnásť percent. Väčšina potravín sa vyváža vo forme základných surovín. Na ich spracovaní zarába zahraničie. Vývoz hotových potravín s vyššou pridanou hodnotou tvorí len 1,2 miliardy eur.
A dovoz potravín, ktoré si sami dokážeme vypestovať, mal vlani hodnotu až tri a pol miliardy eur. Domáci farmári totiž produkujú príliš veľa obilia a olejnín na úkor mäsa, ovocia a zeleniny, ktoré tu reálne chýbajú v desaťtisícoch ton. Štát by mal zmeniť dotačné podpory, aby ich prinútil pestovať to, čo krajine chýba. Potravinári zase musia pracovať na svojej efektívnosti novými investíciami do automatizácie a robotizácie, aby mohli cenovo konkurovať zahraničným potravinárom. V tom by im mohli pomôcť racionálnejšie nastavené eurofondové podpory.
Zdroj: Iveta Vaculová
Odvetvie má perspektívu, musí však na sebe pracovať. Záujem investorov a odbytové možnosti brandže potvrdil aj minulý rok. Do odvetvia pribudlo ďalších sedem podnikov s viac ako dvadsiatkou zamestnancov. Už ich má celkovo 270, o štyridsať viac ako pred krízou. Posledné roky stúpa v sektore aj zamestnanosť.
V roku 2018 sa potravinárstvo posilnilo o 150
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?