Slováci nemajú záujem podnikať, lebo štát si robí z firiem nepriateľov, hovorí v rozhovore pre TREND generálny sekretár Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Oveľa viac ako inde sa tak spoliehajú na zamestnanie. Desiatky tisíc z nich sa však budú musieť prispôsobiť novej realite, pretože premiér Robert Fico avizuje v štátnom sektore veľké prepúšťanie. „Verejní zamestnanci niekde chýbajú, inde je ich však prebytok. Je veľmi dôležité urobiť audit a komplexne sa pozrieť na procesy. Máme množstvo inštitúcií, ktoré bežný občan ani nepozná a zamestnávajú desiatky či stovky zamestnancov,“ upozorňuje M. Hošták.

Pred časom ste otvorili tému počtu zamestnancov verejnej správy. Ktoré krajiny sú najinšpiratívnejšie pre Slovensko? 

Podľa Eurostatu by pre nás mali byť inšpiráciou Nemci, Holanďania a prekvapujúco aj Taliani. Tieto krajiny majú najnižší podiel verejných zamestnancov v pomere k celkovej zamestnanosti. K nim by sme sa mali priblížiť. 

Zaujímavé je, že hoci sú Estónci príkladom digitalizácie, pomer zamestnancov vo verejnom sektore je u nich pomerne vysoký. Zdá sa, že zamestnancom našli vo verejnej sfére iné uplatnenie. 

Všeobecne platí, že ak hovoríme o počte zamestnancov vo verejnej správe, je veľmi dôležité urobiť audit verejných výdavkov a komplexne sa pozrieť na procesy. Verejní zamestnanci niekde chýbajú, inde ich je prebytok. Treba rozlišovať napríklad oblasti ako sociálna a zdravotná starostlivosť, kde zamestnanci akútne chýbajú. Na druhej strane máme množstvo štátnych a pološtátnych inštitúcií, ktoré možno bežný občan ani nepozná a ktorých prínos je otázny. A zamestnávajú desiatky či stovky zamestnancov. 

Čiže skôr treba ísť cestou hľadania nepotrebných úradov či inštitúcií? 

Úplne na začiatku je potrebné sa pozrieť, čo všetko má štát financovať, kde sa má angažovať a kde nie. Asi sa zhodneme, že kľúčovou úlohou štátu je bezpečnosť, spravodlivosť, zdravotná starostlivosť. Na druhej strane štát robí aj činnosti, ktoré by nemusel. To je napríklad podnikateľská činnosť. Viete o tom, že štát podniká v oblasti výstaviska, dokonca aj v oblasti chovu koní? Za posledné roky tu vzniklo 36 nových štátnych úradov, fondov a organizácií. Nechcem povedať, čo z toho treba predať, ale poďme o tom diskutovať. Zhodnoťme, čo je naozaj úloha štátu a čo nie je, to je potrebné predať.

Na to však chýba politická vôľa. 

Vlády míňajú viac, než si môžeme dovoliť. A to nehovorím len o súčasnej vláde, ale aj o predchádzajúcich. Je historicky dané, že ak treba konsolidovať verejné financie, tak sa to neustále deje len na príjmovej stránke, čo nepovažujeme za veľmi vhodné ani bezpečné. Ak sa bude naďalej konsolidovať len na príjmovej stránke, tak štát bude utlmovať ekonomickú aktivitu. 

Kto by mal urobiť audit?

Môže to urobiť ministerstvo financií alebo nech vznikne v rámci vlády splnomocnenec, ktorý to bude mať na starosti. Audit by mohla realizovať tiež medzinárodná poradenská spoločnosť. 

Čo sa týka podnikania štátu, jednou z najväčších štátnych firiem sú železnice a železničná spoločnosť. Nie všetky trate sú však ziskové. Podobné príklady ukazujú, že sú oblasti, kde sa nedá podnikať bez dotácií. 

Áno, sú oblasti, kde komerčná stránka nie je úplne ideálna. To znamená, že aj keby to bola konečná firma, tak potom je model fungovania s dotáciami v poriadku. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa