V čase pred viac ako dvoma rokmi, keď to vyzeralo, že Andrej Babiš a jeho hnutie ANO aj po parlamentných voľbách zostavia vládu, napríklad s pomocou extrémistickej protieurópskej Slobody a priamej demokracie, a na Pražskom hrade stále sedel Miloš Zeman, ktorý sa na to tešil, som si po prvých dvoch‑troch minútach českých televíznych správ pustil správy na televízii Markíza.
Aby som sa upokojil, že v Česku to nie je najhoršie, že môže byť ešte horšie. Ako na Slovensku. Delírium vládnej koalície na čele s OĽaNO Igora Matoviča bolo v plnom prúde, v rámci akcie očisty štátnej správy, polície a súdneho systému už zatýkal každý každého a politický chaos nemal koniec.
Po dvoch rokoch má Slovensko za sebou voľby, ktoré Matovičovu politickú garnitúru zmietli. Zhodou okolností najviac hlasov z celej zmätenej zostavy získal so svojou postoľanovskou koalíciou práve I. Matovič. A „demokratický“ tábor zachraňoval výsledok Progresívneho Slovenska, ktoré stálo posledné štyri roky mimo parlamentu, hoci vďaka prezidentke Zuzane Čaputovej a europoslaneckému klubu na čele s Michalom Šimečkom nebolo úplne neviditeľné.
Napriek tomu, že sa Česko nepozerá na Slovensko tak, ako Slováci porovnávajú svoju situáciu s českou, veľká časť Čechov si v polovici vládnutia päťkoalície premiéra Petra Fialu kladie otázku, či kabinet na čele s Občianskou demokratickou stranou (ODS) nejde podobnou cestou ako predchádzajúca slovenská matovičovská garnitúra. Pomáha tomu aj málo detailná znalosť slovenského prostredia.
Pri bližšom pohľade totiž uvidíme mnoho zásadných odlišností. Tie však nevylučujú, že český príbeh bude mať o dva roky podobný koniec. Taký, že sa A. Babiš vráti do Strakovej akadémie, sídla českej vlády, hlavným vchodom. A súčasná vládna garnitúra voľby prehrá.
Tomu však väčšina odborníkov zatiaľ oponuje. „Historická skúsenosť ukazuje, že možnosť otočiť dôveru vo vládu tu stále je. A je dobré mať na pamäti, že podpora vládnych strán od volieb neklesla dramaticky, takže dostať sa na lepšie čísla nemusí byť až taký neprekonateľný problém,“ hovorí napríklad politológ Lubomír Kopeček. Ako uviedol pre Český rozhlas, provládni voliči sú síce s vládou v polčase nespokojní, ale nie je to pre nich dôvod voliť A. Babiša a jeho ANO, proti ktorým majú zásadné výhrady.
Chladný, ale systematický Fiala
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?