Develeridžing bude možno najdôležitejším pojmom finančného trhu v tomto roku. V preklade znamená odpákovávanie alebo znižovanie rizika, ktoré si na svoje plecia berú investori, najmä investičné banky.

Ak situácia na finančných trhoch vyzerá pozitívne, banky vstupujú do rizikových obchodov, ktoré sú kryté ich vlastnými aktívami. Pákujú tým svoje riziko, čím vytvárajú slušné zisky. Ak sa však situácia na finančnom trhu zhorší, ich investície vykazujú straty - sú tým nútené obchody zatvárať a vzniká deleveridžing.

Pre banky je to bolestný proces. Tie, ktoré situáciu nezvládnu a zaznamenajú veľké straty zo svojich špekulácií, čaká krach, ako sa to v roku 2008 stalo napríklad americkým bankám Bear Sterns a Lehman Brothers. Veľké európske banky síce neskrachovali, ale proces odpákovávania ich zasiahol tvrdo.

Keď svet nerastie, nerastú ani banky. Komerčné banky sa dlhodobo prispôsobovali zmenenej realite a nie všetky to dokázali. Na roky pred veľkou finančnou krízou spomínajú s veľkou dávkou nostalgie. Ale s tým, ako prichádza nová kríza, situácia mnohých z nich sa ďalej zhoršuje. Príkladom posledných dní je švajčiarska banka Credit Suisse. Ide o 45. najväčšiu banku sveta na základe veľkosti bilancie v minulom roku.

Počas tohto roka akcie Credit Suisse stratili najviac zo všetkých veľkých európskych bánk, keď prišli o polovicu svojej hodnoty. Kontrakty CDS slúžiace ako ochrana pred bankrotom prekonali historické maximá z roku 2008 a naznačujú viac ako 20-percentnú pravdepodobnosť krachu banky do piatich rokov.

Priložené video z dielne Financial Times ukazuje škandály, do ktorých bola banka v posledných rokoch zapletená:

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa