„Nemám na výber, potrebujem teraz aspoň niečo. O týždeň si ho prídem vyzdvihnúť,“ vysvetľuje Marta Danihelová po tom, ako s peniazmi vychádza zo záložne. Za prvý týždeň pôžičky zaplatí na úrokoch dva a pol eura, za každý týždeň navyše to bude raz toľko. To, že úrok za túto pôžičku je 260 percent ročne, nepripúšťa. „Veď to je len na týždeň, potom mi prídu peniaze a notebook si vezmem späť,“ hovorí.

Podobne zmýšľajú nielen ľudia, ktorí sú z rôznych dôvodov na okraji spoločnosti, ale aj podnikatelia, ktorí potrebujú hotovosť v priebehu pár minút. Napriek tomu, že existuje množstvo ciest, ako sa dostať k okamžitej pôžičke, je záložňa stále najjednoduchší spôsob, ako zohnať „rýchle prachy“.

Pôžičku s trojciferným úrokom totiž človek dostane za pár minút. Ak prinesie dostatočnú protihodnotu, môže to byť aj niekoľko tisíc eur. Keď sa pred štyrmi rokmi štát rozhodol, že zabojuje proti úžerníckym nebankovým subjektom, záložne akákoľvek regulácia úplne obišla

Stačí, že sa prevádzky tvária, že vlastne žiadnu pôžičku nikomu nedávajú. V záložniach sa pritom ročne otočia milióny eur. Podstatná časť z tohto balíka sa točí v dvoch sieťach – Breva a Inbox. Ich zvláštne vlastnícke pozadie stále ukazuje na niekdajších majiteľov skrachovanej nebankovej spoločnosti, ktorá dodnes ľuďom dlhuje 20 miliónov eur.

Príbor si vyčistite

Je nedeľa, pár minút pred dvanástou na obed. V záložni patriacej do siete Breva neďaleko bratislavskej autobusovej stanice stojí v rade šesť ľudí. Za bezpečnostným sklom stojí mladá dvojica, ktorá rutinne oceňuje prinesený tovar. Keramika, elektronika. Spozornejú len pri šperkoch.

„Toto vám nevezmem, musíte to najskôr vyčistiť,“ hovorí pracovníčka záložne mužovi okolo tridsiatky, ktorý je oblečený v značkovej teplákovej súprave. Z utierky na pult vybalil značne zoxidovaný strieborný príbor. Chvíľu stojí zmätene v uličke, napokon so sklonenou hlavou odchádza. Na rade je päťdesiatnik v montérkach, robotník z Ukrajiny. Chce si kúpiť tablet, do ktorého sa dá dať aj SIM karta. Predavač mu ochotne ukazuje modely, ktoré má k dispozícii, horná hranica je 80 eur.

Trhu dominuje Inbox a Breva. Menšie záložne sa sťažujú na ťažké časy

Interiér typickej slovenskej záložne trochu pripomína nevkusne zariadenú čínsku reštauráciu. Sklenené výklady sú preplnené rôznofarebným porcelánom, šálkami, tanierikmi, misami a džbánmi. Veľmi populárne sú aj rôzne druhý krištáľových výrobkov a predmetov, ktoré sa ako krištáľ tvária.

Samozrejmosťou sú najrôznejšie šperky, svoje miesto má aj elektronika, najmä tablety a mobilné telefóny. V niektorých prevádzkach sa dajú nájsť aj hry na herné konzoly. U drobných živnostníkov môže človek zohnať aj nábytok či obrazy.

Podnikatelia aj narkomani. V záložni sú „rýchle prachy“ pre každého

Zdroj: Trend.sk

Na rad sa dostáva ďalší muž v montérkach, tentoraz mladík, ktorý má na stehnách ešte čerstvé fľaky od malty. V ruke drží ručnú elektrickú brúsku, na zemi pod výkladom s mobilnými telefónmi sa ich už zopár nachádza. Keďže sa pár metrov od záložne práve stavia nová autobusová stanica a neďaleko odtiaľ rastú ďalšie developerské projekty, na prvý pohľad by mohla táto transakcia vyzerať podozrivo.

Zamestnanec záložne však nepôsobí, že by bol

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa