Minulý rok globálnemu trhu fúzií a akvizícií neprial. Medziročne klesol ich počet aj hodnota. Opak platí o advokátskej kancelárii Havel & Partners, ktorá je na tento segment trhu špecialistom, pričom objem aj výška transakcií, pri ktorých radila, vlani výrazne vzrástol. Zakladateľ a riadiaci partner spoločnosti Jaroslav Havel hodnotí pre TREND lokálny aj globálny trh, najzaujímavejšie transakcie spoločnosti a venuje sa aj téme venture kapitálu či private equity.
Trh fúzií a akvizícií vlani výrazne klesol. V akej miere ste pocítili jeho ochladenie vy?
V posledných dvoch rokoch sme pocítili spomalenie M&A transakcií, najmä veľkých transakcií zo zahraničia a realitných transakcií. Okrem počtu výrazne klesala ich hodnota. Bolo to predovšetkým vplyvom udalostí súvisiacich s vojnou na Ukrajine, energetickou krízou, vysokou infláciou a so zvyšovaním úrokových sadzieb. Na Slovensku sme to možno pocítili ešte o trochu viac pre menší trh a blízkosť k Ukrajine.
Napriek tomu sa nám v minulom roku ekonomicky darilo a rástli sme výrazne v tržbách aj v zisku, a to aj v oblasti fúzií a akvizícií vrátane Slovenska – medziročne skoro o 20 percent. Asistovali sme našim klientom celkovo pri tridsiatich transakciách, pričom väčšina z nich zahŕňala medzinárodný prvok.
Ktorá oblasť rástla najrýchlejšie?
Výrazným trendom na transakčnom trhu sú technológie aj poľnohospodárstvo, ktoré je stabilným a dlhodobo ziskovým sektorom. Zaujímavé sú aj nástupnícke transakcie, najmä v sektore stredných firiem, kde doterajší majitelia riešia otázku nástupníctva nimi vybudovaného biznisu.
Tieto vidíme ako perspektívne oblasti a sami preto máme ako akcionári podiely vo fondoch firemného nástupníctva alebo vo fonde, ktorý sa zameriava na perspektívne farmy v česko‑slovenskom regióne – s týmito fondmi sme vlani realizovali štyri transakcie a tento rok očakávame ďalších päť až desať, a to aj na Slovensku.
One Family Office od Havel & Partners prináša novú komplexnú úroveň v oblasti správy majetku
Jednou z príčin poklesu trhu bola neistota, druhou vysoké úroky na úvery. Bývajú úvery nevyhnutnou zložkou financovania?
Áno, menšie množstvo transakcií spôsobuje, že na trhu je menej kapitálu na ďalšie investície. Zvýšená cena externého kapitálu potom postihuje celý rad potenciálnych investorov. Úvery, najmä bankové, bývajú obvyklou zložkou financovania akvizícií a ich dostupnosť je, samozrejme, nižšia. Ale určite nie sú nevyhnutnou zložkou – celý rad transakcií prebieha bez externého bankového financovania, to platí najviac na trhu private equity a venture kapitálu.
Vaša kancelária má v oblasti fúzií a akvizícií na trhu silné postavenie. Aký veľký máte tím?
Oblasť M&A, podnikových reštrukturalizácií a v posledných rokoch oblasť private equity a venture kapitálových investícií je z pohľadu portfólia našich služieb kľúčová. Tím s 80 špecialistami na fúzie a akvizície pod vedením osemnástich transakčných partnerov za posledných sedemnásť rokov realizoval 840 transakcií v hodnote 34 miliárd eur. Vďaka ich schopnostiam, skúsenostiam a výkonnosti sa dlhodobo držíme na popredných priečkach v počte realizovaných transakcií na slovenskom, českom i stredoeurópskom právnom trhu.
Je náročné zohnať na Slovensku, v Česku či inde transakčných expertov?
Na senior pozíciách chceme nájsť a udržať tých najlepších ľudí, ich nábor je však beh na dlhé trate, získať tých najlepších trvá aj tri roky. Toľko času potrebujete, kým presvedčíte vysokokvalitného človeka. Nám medziročne rastie počet klientov a darí sa nám ďalej rozširovať tím o skúsených profesionálov s výbornými ekonomickými znalosťami a citom pre biznis. Ročne naberáme zhruba 50 nových junior kolegov, pričom vyhľadávame nové nádejné právnické talenty z radov študentov už od tretieho ročníka vysokoškolského štúdia.
Ste aktívni aj na globálnej úrovni. Ako riešite transakcie v cudzine?
Pri medzinárodných transakciách úzko spolupracujeme s množstvom špičkových zahraničných právnických firiem v Európe, Amerike alebo aj inde na svete – bez exkluzívneho vzťahu s nimi. Reč je o viac ako 90-tisíc právnikoch približne v 160 krajinách sveta.
Aký typ transakcií dominuje trhu z hľadiska spôsobu vstupu investora?
Minulý rok výrazne vzrástol pomer domácich českých a slovenských transakcií oproti medzinárodným transakciám – znateľne cítiť určitý odliv významných zahraničných a inštitucionálnych investorov, na druhej strane rastúci apetít lokálnych česko-slovenských hráčov. Takisto výrazne vzrástla dôležitosť venture kapitálových transakcií oproti tradičným aj realitným transakciám. To bolo možno ešte citeľnejšie na Slovensku ako v Českej republike.
Dlhodobo zaujímavou oblasťou investícií pre najbonitnejšie rodiny po celom svete je aj private equity, do ktorého alokujú okolo dvadsať až dvadsaťpäť percent svojho majetku. V súvislosti so súčasnou stagnáciou cien nehnuteľností, ktoré stratili podporu v historicky najnižších úrokových sadzbách a vysokou volatilitou a valuáciou akcií ide o kľúčovú oblasť nášho záujmu, do ktorej sami aktívne investujeme.
Medzi zaujímavé medzinárodné koinvestičné príležitosti vhodné na diverzifikáciu majetku mimo SR a ČR môžu patriť investície do najlepších globálnych fondov a private equity skupín, kam sa radí napríklad KKR & Co. a Vista Equity Partners.
Predstavujú zahraničné private equity fondy bezpečnú diverzifikáciu pre českých a slovenských bohatých investorov?
Český a slovenský miliardár má generálne veľmi nízke alebo žiadne alokácie vo svetovom private equity alebo v private equity vôbec. Keď sa pozrieme na lokálneho miliardára alebo milionára, väčšinou má obrovskú alokáciu v nehnuteľnostiach, nepomerne oproti ľuďom z iných štátov. Potom má alokácie vo svojom podnikaní, občas v akciách a dlhopisoch, ale extrémne podalokovaní sú v oblasti globálnych private equity a hedžových fondov či medzinárodných venture kapitálových fondov.
Ktorým smerom im odporúčate diverzifikovať?
Zo strednodobého a z dlhodobého pohľadu považujeme za potrebné diverzifikovať investície aj do aktív mimo Európy. Trend starnutia populácie je skutočnosťou a z matematických modelov vyplýva, že okolo roku 2050 sa budeme v Európe pohybovať okolo pomeru dvoch pracujúcich na jedného seniora vo veku 65 rokov a viac.
To bude vytvárať obrovský tlak na verejné rozpočty a len máloktorý politik bude ochotný proti vôli šedivých voličov presadzovať potrebné reformy. Pokiaľ v tom momente bude český a slovenský milionár uzavretý v lokálnom rybníku a typicky ešte v nehnuteľnostiach, je pravdepodobné, že bude zaťažený rastúcou mierou rôznych verejnoprávnych odvodov a regulácií. Medzinárodnú flexibilitu mu dokážu vytvoriť nadačné a holdingové štruktúry.
Aké sú výzvy v oblasti venture kapitálu na tento rok?
Podľa prieskumov majú investori pri hodnotení výhľadu najväčšie obavy o prístup ku kapitálu a z nedostatku zdrojov, geopolitickej nestability či vývoja makroekonomických podmienok. Veríme však, že táto oblasť bude poskytovať dostatok zaujímavých investičných príležitostí. Vzhľadom na všeobecnú rizikovosť venture kapitálu to budú však príležitosti pre tých najskúsenejších investorov s mimoriadnym know‑how a so starostlivo budovanou medzinárodnou sieťou kontaktov.
Čo bol vlani váš najzaujímavejší medzinárodný transakčný prípad?
Náš česko-slovenský tím poskytol rozsiahle právne poradenstvo spoločnosti JSK Investments a jej spoločníkom Simone a Jaromírovi Kijonkovcom pri predaji podielu v globálnej spoločnosti Packeta.
Packeta je materská spoločnosť významnej tuzemskej technologicko‑logistickej spoločnosti Zásilkovna, ktorá pôsobí nielen na českom a slovenskom trhu, ale aj v ďalších krajinách EÚ. Ide o jednu z najväčších a najvýznamnejších transakcií na tuzemskom trhu v uplynulom roku.
- Jaroslav Havel
- Je riadiacim partnerom advokátskej kancelárie Havel & Partners, ktorá je s 350 právnikmi a daňovými poradcami najväčšou nezávislou právnickou firmou v strednej Európe. Okrej toho je hlavným partnerom a investorom One Family Office, hlavným akcionárom mediálnej skupiny Premium Media Group a akcionárom a investorom mnohých ďalších investičných fondov, spoločností a projektov.
A čo obchod nadviazaný na Slovensko?
Náš česko-slovenský tím poskytol poradenstvo pri predaji slovenskej spoločnosti HMH nemeckému koncernu Siemens. HMH je technologická firma pôsobiaca v oblasti bezpečnostných systémov pre železničnú dopravu a patrí k najziskovejším spoločnostiam na Slovensku. Poradenstvo zahŕňalo vykonanie dôkladného prieskumu predávajúceho (vendor due diligence) a podrobnú revíziu transakčnej dokumentácie.
A nejaký ďalší prípad?
Ďalším jedinečným prípadom transakcie bolo zastupovanie maďarského fondu Lead Ventures pri jeho investícii do slovenského startupu CloudTalk, ktorý sa špecializuje na poskytovanie cloudových riešení pre call centrá. Išlo o jednu z najväčších venture kapitálových investícií v histórii Slovenska.
Počas procesu due diligence bolo nevyhnutné starostlivo preskúmať a vyriešiť rozsiahle právne aspekty ako v rámci Slovenska, tak v zahraničí vrátane USA alebo Španielska. Spomenul by som aj právne poradenstvo pre Centene Corporation pri predaji spoločnosti Ribera Salud, poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v Španielsku, ktorý pôsobí aj na Slovensku a v Českej republike.
Pôsobíte v širokom geopriestore. Máte ambície založiť kanceláriu aj v zahraničí?
Sme jediná advokátska kancelária z oblasti strednej a východnej Európy, ktorá pripravuje priame zastúpenie na západe. V prvej polovici roka 2024 plánujeme otvoriť kanceláriu vo Frankfurte v Nemecku, aby sme boli bližšie k zahraničným klientom, medzinárodným kanceláriám, zahraničným private equity a venture kapitálovým fondom či ku kapitálovým trhom. S tržbami 60 miliónov dolárov sme viditeľným hráčom v celej Európe a máme záujem o vlastné zastúpenie v západnej Európe.
Pre koho je toto zastúpenie určené?
Cielime na klientov zo západu smerujúcich do regiónu CEE. Medzinárodne komunikujeme s top právnymi a daňovými kanceláriami, private equity a venture kapitálovými firmami, veľkými finančnými skupinami, bankami a family offices. Naopak, máme i desiatky klientov, ktorí chcú podnikať v Nemecku a na západe.
- One Family Office od Havel & Partners
Podnikatelia budovali veľmi úspešné firmy a v súvislosti s ich rastom enormne zvyšovali svoje bohatstvo, ich nasledovníci sa budú snažiť majetok udržať a spravovať tak, aby jeho výnosy dlhodobo zabezpečili rozširujúce sa rodiny. Efektívna správa nadobudnutého privátneho majetku sa tak bude viac zbližovať s trendom správy rodinných firiem prostredníctvom sústav family office spravovaných profesionálnym manažmentom.
Začiatkom roka predstavila Havel & Partners moderný multifamily office, ktorý prináša komplexné riešenia, ktoré nielen chránia majetok klientov, ale zároveň zaisťujú jeho efektívnu správu a zachovanie. Portfólio služieb tak zahŕňa širokú škálu aktivít – od právneho, daňového, účtovného, corporate financie a ďalšieho transakčného poradenstva cez získavanie financovania po concierge v oblasti ochrany zdravia, majetku alebo osobnosti.
Združený majetok zakladateľov, partnerov a obmedzeného okruhu obchodných priateľov, ktorí sa podieľajú na platforme One Family Office, presahoval k 1. januáru 2024 hodnotu 300 miliónov eur. Spojením s ďalšími predjednanými partnermi by počas roku 2024 mal dosiahnuť čiastku miliardy eur, ktorá je nevyhnutná pre dlhodobé úspešné pôsobenie na medzinárodnom trhu.
Servis One Family Office je založený na komplexných poradenských službách pre bonitné rodiny a jednotlivcov s celkovým disponibilným majetkom od 10 miliónov amerických dolárov (komplexné služby), avšak jednotlivé koinvestičné príležitosti prináša aj pre partnerov s disponibilným majetkom od milióna dolárov alebo topmanažérov s príjmom od 200-tisíc ročne či iných investorov s pravidelným silným ročným cashflowom.
One Family Office zabezpečuje pre slovenských obchodných partnerov komplexný systém pre realizáciu, správu a vyhodnocovanie zahraničných investičných príležitostí najmä v Českej republike, USA a na globálnom trhu. Jeho tím tvorí 15 špičkových investičných profesionálov vrátane štyroch partnerov s mimoriadnymi skúsenosťami zo zahraničia (Goldman Sachs, J. P. Morgan, Credit Suisse, Erste Bank, Austria Creditanstalt) aj z najväčších česko-slovenských finančných skupín či Veľkej štvorky.
Slovenský tím dnes tvoria štyria seniorní investiční profesionáli, partner Peter Bálint pôsobiaci v Dubaji a na Slovensku, associated partner Michal Kľučár pôsobiaci v Bratislave a Brne, senior wealth manažér Jakub Vrbovský pôsobiaci v Prahe a Zürichu, investičný manažér Jan Hladký pôsobiaci v Prahe a sedem seniornych poradcov – právnikov a daniarov advokátskej kancelárie Havel & Partners vedených v Bratislave partnerom Štěpánom Štarhom.
V Bratislave, kde má advokátska kancelária mimoriadne rozsiahlu klientelu na Slovensku, vrátane podstatnej časti najbohatších Slovákov podľa časopisu Forbes, v podstatnom rozsahu pôsobí aj spoluzakladateľ One Family Office Jaroslav Havel spolu s partnerom Davidom Neveselým.
Unikátnou pridanou hodnotou tohto konceptu je Advisory Board. Ide o neformálne voľné združenie vysoko rešpektovaných trinástich osobností z oblasti investícií a biznisu na území Česka a Slovenska, štyria z nich sú Slováci. Majú vynikajúce renomé aj kontakty. Rada je zostavená tak, aby pokryla všetky kľúčové oblasti a znalosti nevyhnutné pre oblasť investícií a správy majetku.