Peter Štadler, CEO a majiteľ spoločnosti Wealth Effect Management, hovorí o zmene investičnej klímy po covide a stratégiách, ktoré firma realizuje, aby dokázala poraziť trh a poskytnúť klientom široké spektrum investičných portfólií.
Pociťujete, že finančný trh sa zmenil?
Pred piatimi rokmi bola situácia taká, že takmer všetko, na čo človek siahol, rástlo. Posledná dekáda pred koronakrízou bola úžasná. Teraz sme sa však dostali do obdobia, keď je veľmi náročné nájsť stabilnú výkonnosť. Skôr sa hľadajú bezpečné prístavy alebo kvalitné akcie za zmysluplnú cenu.
Mení sa paradigma investovania?
Teraz bude celé odvetvie vyzlečené takpovediac donaha a ukáže sa, ktoré firmy majú reálnu hodnotu a oplatí sa do nich investovať, respektíve ich v existujúcom portfóliu aj naďalej držať. Hľadanie hodnotných firiem bude novou paradigmou. Mnohé firmy vykazovali rast len preto, že sa do systému pumpovali peniaze, a stali sa neopodstatnene nadhodnotenými.
Stratí tým na atraktivite pasívne investovanie?
Spoločnosti, ktoré sa zameriavali na pasívnu správu, sa rozmnožili ako huby po daždi. Tým, že trh rástol, tak to pre pasívnu správu bolo obdobie hojnosti. Teraz sa to bude lámať. Naopak, pandémiou sa začali dobré časy pre aktívnych správcov a aktívna správa opäť príde do kurzu.
Treba však povedať, že to bude náročné, keďže väčšina aktívnych správcov nemá výsledky lepšie ako trh. Podstatné bude, ako odborne budú portfólio manažéri pristupovať k tomu, že si urobia svoju domácu úlohu a nájdu firmy, ktoré majú reálnu hodnotu. Rozhodujúcim aspektom bude odbornosť a schopnosti správcu, ako vie čítať trh a ako rýchlo dokáže robiť patričné rozhodnutia pri alokácii investovaného kapitálu.
Dokáže aktívna správa dlhodobo konzistentne porážať trh?
Áno, ale určite sú aj obdobia, keď nedokáže vygenerovať alfu (nadmerný zisk, pozn. redakcie). Aj pri niektorých našich portfóliách sa snažíme poraziť trh. Je to v zásade jadro našej správy investičných portfólií. Máme kvalitný tím ľudí, ktorí dokážu urobiť výbornú mravčiu robotu. Do akcií ideme veľmi hlboko, pozeráme sa na všetky ukazovatele firmy a hodnotíme ich.
Takže taká buffettovská práca?
V podstate áno. Toto prirovnanie by som však pri všetkej skromnosti bral skôr ako kompliment.
Je cieľom vyhýbať sa nadhodnoteným firmám a kupovať firmy podhodnotené?
Nedajú sa nájsť iba tie firmy, ktoré sú podhodnotené alebo správne ohodnotené. Niekedy sa to vyhodnotiť nedá. Operujete totiž s určitým množstvom informácií, ktoré sú zväčša limitované, nanajvýš v našom regióne. Myslím si, že sa jednoducho nedá vyhnúť tomu, že by ste v portfóliu nemali nadhodnotené spoločnosti. Je to kombinácia dvoch svetov.
Akých?
Mať kvalitné firmy, ktoré sú víťazmi trhu, a stále im veriť. Pri investičných výboroch, ktoré tvorí zhruba 9 až 11 ľudí, stále rozporujeme sami seba, či to, s čím prichádzame, má zmysel. Stále premýšľame, či boli naše rozhodnutia správne alebo nie. Snažíme si vybrať víťazov trhu, ktorí ho dlhodobo porážajú. Napríklad Apple, Amazon a podobne.
Následne do portfólia vyberáme takzvané dynamity, čiže spoločnosti s obrovským rastovým potenciálom. Hovoríme si, že portfólio tieto firmy okorenia a dokážu urobiť výkon navyše, dokážu poraziť trh. Nie vždy to však vyjde.
Ako vám to vo všeobecnosti vychádza?
- Peter Štadler
Spoluzakladateľ finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti Efect Slovakia (2007), ktorú neskôr v roku 2014 transformoval na Wealth Effect Management. Spoločnosť získala v roku 2017 licenciu obchodníka s cennými papiermi v rámci Národnej banky Slovenska. Vo firme zastáva pozíciu CEO a zároveň ju ako majiteľ aj naďalej rozvíja a tvorí jej víziu, ktorá pomáha prinášať špičkové služby wealth managementu.
Musím povedať, že keď to spriemerujeme a pozeráme sa na dlhodobé výsledky, tak celkom dobre. V niektorých prípadoch až veľmi dobre, pri niektorých nám to nevychádza, čo je úplne normálne. Takže sa potom snažíme zistiť, čo nevyšlo, aby sme sa poučili. Ani sa však nesnažíme so všetkými portfóliom poraziť trh. To sa nedá.
Ako máte rozdelené portfóliá?
Naše vlajkové lode sú dynamické portfóliá, kde hľadáme alfu. To sú portfóliá, pri ktorých máme jasný cieľ, a to porážať trh. Potom máme portfóliá, ktoré sú vyvážené alebo konzervatívne, pri ktorých vieme, že chceme ísť s trhom, chceme robiť plus-mínus rovnaký výsledok ako trh. A potom vyložene konzervatívne, kde chceme uchovať hodnotu peňazí.
Konzervatívne portfólio je v čase inflácie problém. Najmä jeho dlhopisová zložka, nie?
V súčasnosti ideme mimo vládnych dlhopisov. Premiestnili sme sa do kvalitných investičných. Pri vyváženej stratégii máme kombináciu klasických amerických akcií a investičných dlhopisov v pomere päťdesiat na päťdesiat a výkonnosť je na tom celkom dobre. Pri tom, ako trh v tomto roku išiel dole, dokážeme minimálne uchovať hodnotu peňazí. Na to, aby sme porazili infláciu alebo aspoň udržali výkonnosť na úrovni inflácie pri vyvážených stratégiách, vytvárame aj iné riešenia, ako sú napríklad štruktúrované produkty.
Aké široké spektrum portfólií obhospodarujete?
Naše riadené portfóliá sú jednak dynamické – tam máme základné portfóliá, ktoré sú zamerané hlavne na USA, a takisto globálne. Tie dopĺňajú tematické portfóliá, kde hľadáme trendové riešenia, ktoré pomocou stockpickingu prinášajú alfu. Ďalej sú to vyvážené portfóliá, kde sa snažíme robiť stratégiu päťdesiat na päťdesiat. A takisto konzervatívne riešenia, kde ideme vyložene iba do investičných dlhopisov. A nakoniec safe haven riešenia, ako je zlato, švajčiarsky frank a za posledné dva roky aj americký dolár.
Potom je ešte jeden najnovší produkt – investičný certifikát, ktorý ponúka klientom slušný fixný výnos. Ten je nadviazaný na kvalitnú firmu s dlhoročnými skúsenosťami a so silným cash flow, ktorej cenné papiere po ich emitovaní vlastníme.
Je to slovenská firma?
Áno, vyberáme si najmä slovenské firmy. Jedna je spoločnosť, ktorá tu funguje už takmer dvadsaťpäť rokov, má veľmi stabilný cash flow a robí v robotizácii a priemysle. Teraz máme vo vyhliadke ďalšiu, ktorá robí ťažobný priemysel. Je to spoločnosť zo stredného Slovenska a aktuálne chce expandovať do Ameriky. Takéto investície nám dávajú zmysel. Keď je to vyzretá firma, nemusíme sa báť, že ideme do rizikových riešení.
Slovensko je však malé. Hľadáte príležitosti aj v zahraničí?
Snažíme sa pozerať aj na zahraničie a dostávame čoraz viac podnetov. Potom ideme detailnejšie do valuácie firiem a pozeráme sa, či to dáva zmysel. Problém je so start-upmi alebo s firmami, ktoré nie sú vyzreté.
Aj tomu sme však otvorení, snažíme sa viac preniknúť do private equity sektora, čiže nie je to len o verejne obchodovateľných firmách, kde sú dáta prístupnejšie a pri ktorých vieme, že je tam väčšia istota.
Ťažisko vašej činnosti sú však asi firmy kótované na burze.
To je úplné gro. Je to v podstate biznis, ktorý robíme.
Ponúkate svojim klientom aj krypto?
Nie, je to neregulované a neuchopiteľné. My sme plne regulovaný subjekt, tak sme mimo tohto trhu.
Čo inflácia? Ako ovplyvní investovanie?
Inflácia ostane v najbližších 12 až 18 mesiacoch relatívne vysoká, skôr sa stabilizuje a až následne klesne. Podstatné bude, ako bude ďalej reagovať ECB a Fed. Úrokové sadzby porastú, myslím si, že je to zdravé, lebo v posledných desiatich rokoch bolo na trhu naozaj veľa iracionality.
Čo bude hýbať investovaním v takomto prostredí?
Opäť to budú technológie a spoločnosti, ktoré prinesú zásadné inovácie. Kľúčové bude nájsť víťazov aj novej, aj starej ekonomiky. Stále je tam veľký priestor aj pre takzvané štandardné firmy. Bude dôležité, ako dokážu inovovať a ako dokážu využiť aktuálnu situáciu vo svoj prospech.
Takže neodpisujete rastové firmy?
Nie, pokiaľ majú silný cash flow alebo silnú schopnosť nájsť investorov, ktorí im dokážu platiť inováciu, ktorú robia. Ale vždy je potrebné, aby firma, ktorá len spaľuje peniaze, prišla do bodu, keď začne mať reálny cash flow a stabilné zisky. Stockpicking bude v tomto kľúčový.
A čo zelené investície?
Určite áno. Aj my sa snažíme hľadať firmy, ktoré majú silný ESG rating. Táto oblasť je veľmi „trendy“. Vytvárame portfólio, ktoré bude zamerané na inovatívne firmy, ktoré pracujú aj s alternatívnymi možnosťami energií.
Aký je vstupný kapitál?
Dá sa začať už aj od nižších súm. Ale keď sa bavíme o aktívnej správe, tak ideálne je to 50-tisíc eur a viac. Máme to rozdelené na klientov do 50-tisíc, potom od 50-do 250- a 250-tisíc eur a viac. Z tohto hľadiska sú im potom poskytované rôzne doplnkové služby.
Komplexný wealth manažment nie je len o investovaní, o tom, aký kapitál klient má, ale aj o doplnkových službách, ako je napríklad nastavenie rodinného nástupníctva či family officeu. Keď je to väčší klient, tak valuácia spoločnosti, právne, účtovné poradenstvo a niekedy robíme aj biznisové poradenstvo. To je nadstavba služieb, ktoré poskytujeme.
Ste poplatkovo konkurencieschopní aj voči pasívnej správe?
Povedal by som, že niektorí pasívni správcovia majú podobné poplatky ako aktívni. Rozdiel nie je veľký. Pasívni správcovia na Slovensku majú podobnú alebo rovnakú poplatkovú štruktúru ako my pri vyvážených portfóliách, ktoré sú aktívne riadené. Pri dynamickej stratégii je to poplatok 2,4 percenta bez dane. Pri vyváženej stratégii je to 1,2 percenta a pri konzervatívnych je to 0,6 percenta bez dane. Čiže štandardne a férovo nastavené. Málokedy si účtujeme vstupné poplatky. Výstupné nemáme vôbec, vstupný poplatok sú maximálne dve percentá, ale ten si účtujeme v malom počte prípadov. Snažíme sa klientov motivovať investovať. Na Slovensku je to stále výzva, pretože Slováci sú veľmi konzervatívni, ale sme v tom našťastie čoraz úspešnejší.
- Peter Štadler
Spoluzakladateľ finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti Efect Slovakia (2007), ktorú neskôr v roku 2014 transformoval na Wealth Effect Management. Spoločnosť získala v roku 2017 licenciu obchodníka s cennými papiermi v rámci Národnej banky Slovenska. Vo firme zastáva pozíciu CEO a zároveň ju ako majiteľ aj naďalej rozvíja a tvorí jej víziu, ktorá pomáha prinášať špičkové služby wealth managementu.