Peter Morávek, CEO slovenskej softvérovej spoločnosti Softec, hovorí o zmenách, ktorým čelí globálny aj slovenský IT biznis z pozície zabezpečenia požiadaviek klienta, získavania a udržania si kvalitných zamestnancov, ale aj stratégie firmy.
Čo je momentálne najväčšia výzva v IT svete?
Asi tá najväčšia výzva je naplnenie očakávaní zákazníka, ktorý sa pandémiou naučil byť nedočkavý a netrpezlivý. To znamená, že chce mať veci vyriešené hneď, ako tú potrebu pocíti, čo najjednoduchšie, ideálne cez mobil. Svet sa akoby scvrkol do obrazovky mobilu. Riešenia za tým však takú veľkosť nemajú.
Kam sa posunulo IT za posledné roky?
Kedysi sa riešenia stavali inak. Dohodli ste sa, že potrebujete postaviť nejaký systém, a trvalo rok, dva, tri, kým ste ho vybudovali a dali ste ho k dispozícii. Trvalo nejaký čas, kým sa vybudovala prvá verzia. Dnes od začiatku musíte projekt robiť tak, aby ste mali prvú verziu riešenia k dispozícii čo najskôr. Potom ju musíte v pomerne krátkych cykloch rozširovať, meniť, upravovať.
Dnes musia byť biznisové služby schopné reagovať na enormný rast v počte používateľov. Keďže bariéry vstupu nových klientov sú nízke, tak v prípade úspešného produktu zrazu počet klientov začne rásť exponenciálne. Na to treba byť pripravený – riešenia postavené v cloude so správnou architektúrou musia umožniť zodpovedajúco škálovať výkon aj dynamicky rozširovať funkčnosti.
Čo to znamená v praxi?
Pre nové firmy – challengerov typu neobanky, ako je napríklad N26, Revolut – je to pomerne priamočiare. Rovno svoje riešenia stavajú v cloude a s príslušnou architektúrou. Výzvou je to pre existujúce firmy – ako súčasné riešenia transformovať tak, aby tento exponenciálny rast a s tým spojené požiadavky vedeli naplniť.
Riešením tejto výzvy je aj vnútorná zmena fungovania vo firmách – kedysi najprv biznis zadefinoval požiadavky a potom ich IT naplnilo. Dnes musí byť IT integrálnou súčasťou definovania a stavania biznisproduktov a služieb, pretože možnosti IT priamo definujú obsah samotných produktov a služieb. A poradiť si s tým museli aj tradičnejší hráči, než sú naši klienti – napríklad banky a poisťovne.
Aj automobilky museli zahrnúť softvér priamo do svojich podvozkov – a dnes to nie je už len súbor „hardvérových komponentov“, ale podvozok sa pretransformoval na platformu, v ktorej je už obsiahnutý aj softvér. A na tejto platforme potom stavajú mnohé finálne modely áut.
Do akej miery sa využíva v IT umelá inteligencia alebo neurónové siete?
Algoritmy, či už neurónových sietí, alebo iných prístupov, sa dnes stávajú integrálnou súčasťou skoro každého riešenia. Už to nie je nejaká exotika, no nie je to ani riešenie na všetko.
Robíme meteostanice, kde potrebujete zmerať kvalitu ovzdušia na nejakom mieste. Samozrejme, je to pomerne náročný proces, lebo potrebujete mať hardvérové meranie, senzory, ktoré vám dokážu detegovať, kde je koľko oxidu uhličitého a iných mikročastíc.
Ako vám v tom pomáha umelá inteligencia?
Dlhé roky fungovali obrovské systémy, veľké ako lodný kontajner. Merajú na stotiny presne, ale ich cena je v státisícoch, ak nie miliónoch eur. My máme riešenie, ktoré je o dva-tri rády lacnejšie.
Stále treba mať hardvér, zmerať prejav vo fyzickom prostredí mikročastíc alebo plynov. Ale interpretáciu toho, čo sme zmerali, nerobíme zložitými hardvérovými zariadeniami, ako to robí veľká stanica. Merania transformujeme do jednotiek a núl a dáme ich interpretovať umelej inteligencii. Tú sme natrénovali, aby vedela, čo má ako vyhodnocovať, a dnes to dokáže porovnateľne kvalitne. Možno jej presnosť nie je na iks desatinných miest ako pri veľkých staniciach, ale na to, čo potrebujeme, je dostatočná.
Vďaka umelej inteligencii meroame a vyhodnocujeme kvalitu ovzdušia a drahý hardvér nahrádzame nákladovo lacnejším softvérom. Zrazu môžete mať namiesto jednej veľkej stanice tridsať alebo päťdesiat menších a lacnejších a oveľa lepšie a presnejšie pokryť územie. A ďalšou výhodou použitia softvéru je výrazne rýchlejší a lacnejší inovačný cyklus. Softvér je virtuálny, môžete ho rýchlo upravovať a nasadzovať na diaľku. A to je len jeden príklad zásadnej zmeny, ktorú prináša umelá inteligencia.
Toto asi robíte pre verejnú správu. Je niečo podobné, čo robíte pre banky alebo poisťovne?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?