Centrá zdieľaných a biznisových služieb tvoria tretie najväčšie odvetvie hospodárstva na Slovensku. Sektor kontinuálne rástol aj počas pandemických rokov, keď sa digitalizácia firiem výrazne zrýchlila. Práve vysoká miera automatizácie a digitalizácie je hlavnou príčinou odolnosti sektora.

O tom, ako sa odvetviu na Slovensku darí, aké sú jeho výhody a aké trendy budú ovplyvňovať ďalšie smerovanie, sa TREND rozprával s Petrom Rusiňákom, senior policy manažérom a BSCF koordinátorom Americkej obchodnej komory na Slovensku (AmCham). 

Darí sa BSC sektoru na Slovensku?

Aktuálne na slovenskom trhu pôsobí zhruba 65 centier a pracuje 40-tisíc ľudí. Sektor od svojho vzniku kontinuálne rastie v počte zamestnancov. Dnes v ňom oproti roku 2021 pôsobí o 4,3 percenta viac expertov na IT, financie a účtovníctvo, služby zákazníkom, inžinierstvo, marketing, obstarávanie či oblasť ľudských zdrojov. V minulosti sektor medziročne rástol aj viac ako dvojciferným tempom.

Sme hrdí, že aj v priebehu oboch pandemických rokov sme kontinuálne rástli a sme naďalej najodolnejším hospodárskym odvetvím slovenskej ekonomiky. Plne funkčný hybridný model práce, ktorý do tejto chvíle implementovalo už viac ako 89 percent centier na Slovensku, podporuje ich strategické ciele v tomto smere – byť odolným, stabilným a efektívnym partnerom svojich materských spoločností.

Ako sektor ovplyvňuje automatizácia a digitalizácia?

Vysoká miera automatizácie a digitalizácie je hlavnou príčinou odolnosti nášho sektora. Práve pandémia všetkým ukázala, aké dôležité sú. Odvetvia, ktoré dokázali prakticky z večera do rána fungovať vo virtuálnom prostredí, protipandemické opatrenia výrazne neobmedzili.

Až 97 percent centier hlási, že ich aktivity pokračovali bez výrazných obmedzení, a 92 percent firiem reportuje, že produktivita práce v ich centrách je bez zmeny alebo sa počas pandémie dokonca zvýšila.

Okrem automatizácie a digitalizácie je náš sektor silno zameraný na implementáciu inovácií a profesijného rozvoja svojich zamestnancov. Bizniscentrá na Slovensku prakticky nevlastnia žiadny majetok, priemerne 85 až 90 percent ich operačných nákladov tvoria mzdové náklady. 

Slovensko stráca

Vlani sektor ohlásil vlnu prepúšťania. Aká je situácia v súčasnosti?

Kombinácia dvoch hlavných faktorov redukcie pracovných pozícií – zhoršujúca sa globálna ekonomická situácia v súvislosti s koronakrízou a dlhodobý proces v rámci vnútornej transformácie firiem v dôsledku automatizácie procesov, sa v rôznej intenzite premieta do jednotlivých odvetví, ktoré bizniscentrá obsluhujú. Súčasťou aktivít BSCF ako strešnej asociácie bizniscentier je výmena informácií medzi jednotlivými spoločnosťami vrátane pomoci s udržaním kvalifikovanej pracovnej sily v rámci sektora.

Možnosti zamestnania však vždy závisia od skúseností a zručností jednotlivca. Vzhľadom na potreby odvetvia je pravdepodobnosť zamestnať sa pre kvalifikovaných zamestnancov priamo v sektore veľmi vysoká. Sektor naďalej rastie, nezaznamenal prakticky žiadny otras a dokáže „pohltiť“ všetkých expertov, ktorí majú záujem o kariéru v centrách.

Na Slovensku sa hovorí aj o tom, že firmy majú problém nájsť kvalitných ľudí a udržať si talenty. 

Dostupnosť kvalitných kandidátov, úroveň ich zručností a skúseností a cena práce sú dlhodobo hlavnými výzvami prijímania nových zamestnancov v centrách. Aktuálne z celkového počtu zamestnancov v sektore bizniscentier je deväť percent cudzincov, pričom zjednodušovanie procesu ich prijímania je jednou z ciest, ako sa vyrovnať s nedostatkom domácej kvalifikovanej pracovnej sily. 

Je Slovensko pre nadnárodné firmy stále atraktívne? 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa