Pandémia zvýšila podiel výdavkov na poskytované sociálne transfery na HDP zhruba z 12 na 15 percent v roku 2020. Čoskoro zrejme dôjde k zníženiu na pôvodné úrovne, čomu pomôže aj rastová prognóza pre ekonomiku.
V budúcnosti však musí Slovensko počítať s vyššími podielmi sociálnych výdavkov najmä v oblasti dôchodkových dávok, kompenzácií sociálnych dôsledkov ŤZP a v sociálnych službách dlhodobej starostlivosti.
Karty zamieša starnutie obyvateľstva, ktoré výdavky v pomere k HDP môže neskôr zvýšiť aj o polovicu. Predpovedajú to odborníci z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).
„V porovnaní s rokom 1996 smeruje v súčasnosti väčší podiel výdavkov na pomoc v starobe, poklesol podiel výdavkov na pomoc rodinám a deťom,“ porovnali odborníci. So starnutím populácie bude podiel takých výdavkov rásť podľa odhadu až na 63 percent všetkých sociálnych transferov v roku 2100. V základnom scenári počítajú analytici s ich rastom v dlhodobom horizonte až na úroveň 20 percent HDP.
RRZ zhrnula, že pre dlhodobo udržateľné hospodárenie Slovenska je dôležité hľadať odpovede na otázky o tom, aké sú trendy sociálneho štandardu a riziká zásahov do úrovne dávok, alebo ako sa mení štruktúra sociálneho štandardu a podpory domácností.
Treba dbať o to, či sa fiškálna udržateľnosť dosahuje na úkor výrazných zmien v poskytovaných službách sociálneho štátu a ako vplýva veľkosť a štruktúra sociálneho štandardu na ekonomický rast.
Slovenský plán pre európsky CAP
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?